Probleme server

Info
Imagine
admini principali: Eseth Killer, Nik, DeeJay | Top jucatori

Moderatori: DeeJay, Eseth

Re: Probleme server

Mesaj #91 » de DeeJay » 09 Dec 2014 23:40

Eseth (Re: Post 90), eu cred ca trebuie sa blochezi si cmdrate ala sa fie la toti 0.1, e cel mai ok cu lerpu la 100 pt toata lumea, abia in felu asta nu vor mai fi unii care le sacadeaza ca au lerp aiurea..
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #92 » de Adrian » 10 Dec 2014 01:13

@eseth: super :) da, alea sunt setările. Cum le ai acum?
@deejay: lerpul (cl_interp) trebuie sa si-l seteze fiecare player cat mai mic posibil, in fct de netul lui, dar tinand cont ca pe net_graph valoarea "lerp-ului" sa fie inca afisara alb. Daca devine portocalie sau rosie, deja e prea mic. Eu folosesc 0.031, asta e minimul pt mine, indiferent de restul de setări. La 100 nu nimeresc nimic si am pag. Nu stiu cum jucati voi asa :))) o fi vreun secret ...

[ Post made via Android ]

\ post actualizat: 10.12.2014 | 9:59 am (zonă timp forum=GMT+2) /


LE:@eseth: din cate vad ai setat mincmdrate si minupdaterate tot 66. Asta inseamna ca ii fortezi pe playeri direct din cfg ul serverului sa le aibe 66. Sincer, asa m-am gandit si eu, dar din cate imi aduc aminte e gresit. Cica ar putea da probleme mari cu hitboxul. Mai bine le lasi gen 33, ca serverul sa poata "respira", si ii fortezi pe playeri cu ajutorul unui plugin sa le seteze la 66. Asa nu are ce merge rau. Eu am intrat in dimineata asta si mi se pare ca merge ... "diferit" ... nu pot sa iti zic ce anume e diferit. Am verificat consola si damage-ul este acelasi, adica gloantele care intra dau damage, dar hitboxul e ciudat rau ... tre sa trag langa el gen ca sa ii dau cap. Verifica si tu daca ai timp. Poate aveam eu probleme cu netu nu stiu ... Ma rog, o sa veedm ce zic si playerii, daca se plange cineva sau nu
intre timp o sa caut un plugin pt asta. Stiu ca era unu pe cand aveam timp sa fac servere :D dar nu stiu daca mai e updatat. Si o sa caut si explicatia aia de la valve parca despre mincmdrate si maxcmdrate setate egal

\ post actualizat: 10.12.2014 | 10:15 am (zonă timp forum=GMT+2) /


LLE: uite ce am gasit:
If you are paranoid about precision you MAY use:

sv_minrate 9999999
sv_maxrate 9999999
sv_minupdaterate 66
sv_maxupdaterate 66
sv_mincmdrate 66
sv_maxcmdrate 66

But do not use something like 40, 50, or anything else.

by:
- Nafrayu
- http://steamcommunity.com/profiles/76561197977497450


Mai multe informatii despre setari pt server.cfg in ceea ce tine de net and s**t AICI

Deci nu pare sa fie o problema, cel putin asa sustine nenea asta, faptulca sunt setate min si max 66. Chestia cu max si min rate ... las-o cum e ea acum. Iar daca nu se plange nimeni de hitbox, lasa asa cum e tot acum. Altfel, poti reduce mincmdrate si minupdaterate la 33
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #93 » de Adrian » 17 Dec 2014 08:22

mica problema: eram ieri pe sv vreo 10 cred, 3 la 3 plus 4 spec gen, dau rtv si imi zice 1 din 7 necesare ... scoate spectatorii de la rtv :)
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #94 » de Eseth » 17 Dec 2014 09:43

sliCk (Re: Post 93), Daca era posibil asa ceva demult deja era implementat. La moment singurul plugin care are aceasta setare este Ultimate Map Chooser de care ne-am dezis din cauza unor probleme.

[ Post made via Apple ]
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #95 » de Adrian » 18 Dec 2014 20:18

am inteles.
Cu privire la faptul ca daca pun spec ultimul player dintr-o chipa, runda continua chiar daca restul sunt toti morti, poti face ceva? Daca nu, continui sa fac slay si apoi spec :D
Failure is a choice ...

Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #96 » de DeeJay » 18 Dec 2014 20:23

Adrian (Re: Post 95), daca pui spec ultimu jucator dintro echipa atunci dureaza cam 10 20sec ca sa fie round end.

[ Post made via Android ]
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #97 » de Adrian » 18 Dec 2014 20:32

ieri a durat mai mult ... cam pana la final de timp ... bine, nu e cine stie ce, dar daca sunt lucruri care se pot rezolva, why not?
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #98 » de Adrian » 20 Dec 2014 08:17

LE: ieri s-au plans foarte multi jucatori de mai multe lucruri. I-am trimis pe forum dar vad ca nu a venit nici unu, asa ca le scriu eu:
1. hitbox aiurea: poate ati avut probleme la net, nu stiu ... dar eram pe sv si intr-adevar a mers prost. pe seara era mai bine
2. s-au plans de faptul ca nu se da restrict la flash pe $2000$ gen, sau alte harti de aim
@DeeJay: mane, inainte sa imi raspunzi, citeste asta: am fost pe server ieri pe $2000$, am dat votul asa cum ai zis, a iesit aiurea evident (50-50), deci fail (adica jumate au vrut cu flash jumate fara). Atunci nu am avut ce sa fac decat sa injur singur prin casa, in timp ce incercam sa ii calmez pe ceilalti care erau la fel de nervosi ... 20 de minute am vazut alb ... se opresc in buyzone, cumpara 10 flashuri si le arunca constant. Iti dai seama ca jumate de server a iesit din cauza unor incompetenti care nu au inteles ca nu ai ce cauta cu flash pe harti de genu asta. Adevarul asta e, oricine are putin creier, evita sa il foloseasca. Dar daca niste idioti il vor, sau voteaza aiurea, pierdem oameni mai vechi de pe server.
A doua oara cand am dat votul, pe acceasi harta dar mai tarziu, a iesit ca vor fara flash, asa ca i-am avertizat sa nu il foloseasca. Sa vezi ce frumos e dupa aia sa stai sa vezi care si ce arunca pe sv cand esti in 10 sau mai multi chiar.
Idea e simpla, si desi stiu ca nu va suna bine, TREBUIE un plugin de restrict weapons la care ai aiba acces toti adminii. Mie mi se pare inacceptabil sa vad playeri ca unlock sau altii, care sunt mai vechi si mai skillati, ca ies de pe server pentru ca s-au saturat de aia 2-3 roboti care arunca flashuri. Pe majoritatea serverelor decente nu se face asa ceva, de ce o facem noi? Nu incercam sa ne distram? Ce distractie e sa nu vezi nimic si sa injuri, iar ca admin sa stai ca fraieru sa dai invite si sa nu iti mai raspunda nimeni din lista pt ca: "nu mai vreau sa joc cu botii aia", "am mii de draci" etc.
in plus, cum teambalance nu merge bine, dupa 5 runde la rand pe orice mapa, ori ct ori tero au toti awp ... iar restul lumii iese pentru ca nu e fun sa mori 5 runde la rand direct din baza ...
3. spawn protection pe harti de awp (awp_india_v2 ieri). Pe harti de aim sau awp nu ai cum sa bagi spawn protection time sau freezetime. daca e protect, tragi degeaba, vezi ca dai damage 500 si nu moare si te enervezi, in freezetime ai timp sa pui tinta pe capu lu ala din fata ta gen pe india, tii click stanga apasat si daca ai ping mai bun il omori mereu. si nu e corect.
4. teambalance nu merge
Imagine

Eu unu incep sa ma satur sa o fac pe translatorul intre playeri si cei care hotarasc pe aici. Ziua dau explicatii la jucatori ca vezi doamne astea sunt regulile, asa e aici, si ii vad cum pleaca pe alte servere de rahat romanesti, iar dimineata stau sa ma milogesc la voi sa ma ascultati, defapt sa ii ascultati. Va rog macar sa va ganditi 5 minute inainte sa imi ziceti iar NU NU NU, altfel , sincer am si alte lucruri de facut la ora asta ... si pot intra pe sv ca simplu player no problem ...
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #99 » de DeeJay » 20 Dec 2014 09:15

cand era teambalance se enervau ca ii muta de la o echipa la alta... cand nu e teambalance tot se enerveaza.. deci ia frumos fa o propunere intrun topic dedicat cu vot pe timp de 3 zile sa vedem ce iese.
cu flashu nush ce sa zic.. bagati alta mapa mai mare
cu hitboxu ati pus ratele aiurea la server inainte mergea f bine va mancat in cur sa modificati.. eseth baga la loc cfg vechi cu ratele vechi si eu am impresia ca de cand ai schimbat ratele alea nu mai nimeresc nimic..

[ Post made via Android ]
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #100 » de Bogdan » 20 Dec 2014 10:07

Ba dar nu merge in cacat sa scoatem flashul ala de pe mapa?....sa facem ceva cu el sa nu mai existe!
Cu team balance nu stiu ce sa zic...mai bine lasam cum e, ca e haos sa ne mute ca pa porci sa nu mai stim la ce echipa suntem...nu de alta, dar acum e si FF on si fac macel ca pa porc in propria echipa :)).
Slick nu te enerva, ca unele propuneri se vor aplica, nu putem sa modificam tot dintr-o data...faci treaba buna, se pare ca esti singurul care se implica cu adevarat pana acum.
Daca padurar nu esti, nimic nu esti!

Imagine

Avatar utilizator


AnteriorUrmătorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 18 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks