Probleme server

Info
Imagine
admini principali: Eseth Killer, Nik, DeeJay | Top jucatori

Moderatori: DeeJay, Eseth

Re: Probleme server

Mesaj #101 » de Adrian » 20 Dec 2014 10:18

cu ratele nu ar fi o problema daca ar fi asa:
1. mincmdrate si min updaterate in sv.cfg setate pe 33 cu maxurile la 66 si un alt plugin, daca se gaseste unu decent evident, care sa le forteze la 6 din clienti
2. setate ca mai sus fara sa fie fortate la clienti, adica 33 33 66 66
Cum era inainte, incearca tu sa nimeresti unu care are rate 20 si interp 100
problema cu ratele fortate din sv apare din cauza faptului ca unii au pc uri care nu duc 66 fps minim constant ... desi nu are logica prea multa ...
Eu unu nimeresc foarte bine cand e lume cu net si pc uri decente. Probleme apar cand intra astia cu ping "1" cand defapt au 160 sau mai mult, si setarile la interp facute prost.
faceti cum vreti. oricum inafara de ieri nu am auzit pe nimeni sa se planga ...

modificarile au fost facute nu pt ca asa cred eu ca ar merge mai bine, ci pentru ca unii care stiu mai multe ca noi sustin asta si au si testat
If you are paranoid about precision you MAY use:

sv_minrate 9999999
sv_maxrate 9999999
sv_minupdaterate 66
sv_maxupdaterate 66
sv_mincmdrate 66
sv_maxcmdrate 66

But do not use something like 40, 50, or anything else.

by:
- Nafrayu
- http://steamcommunity.com/profiles/76561197977497450


tot el spune insa ca daca ar fi sv lui ar fi setate 33 33 66 66, cum am zis si eu ceva mai sus. Dar cum erau inainte setate la 20 e prea low ...

si nu pot sa bag mapa mai mare la ora 9 dimineata cand suntem in 4-6 playeri ... stati si voi mai mult pe sv, evident cand aveti si timp si ascultati ce se spune ... nu sunt de la mine astea repet. Eu unu acum nimeresc mai bine ca inainte, numa intereseaza de teambalance deloc, nu joc pe bani, si pot sa ies la fel ca altii daca vad ca suntem 12 playeri pe $2000$ si se dau 20 de flashuri pe runda ... jucatorii vor asta.
Degeba fac topic cu vot daca multi devin dezinteresati direct din start de pe server si nu vin nici aici. Pt moment ma limitez la a incerca sa ii aduc si pe forum

\ post actualizat: 20.12.2014 | 9:24 am (zonă timp forum=GMT+2) /


LE: nu ma enervez mane, stai calm, cum am zis, nu ma plateste nimeni sa fac asta, o fac din placere. Am cerut doar sa evaluati bine inainte, vorbiti cu eseth, va pot ajuta cu linkuri pentru setari si pluginuri and shit. Eventual ne putem da o intalnire la o conferinta pe ts ca sa discutam mai multe. Serverul in general e ok, dar sunt unele lucruri care se bat putin cap in cap. E bine sa ai un server unde lumea sa se distreze, pt ca sa fim seriosi, nici un pro nu intra pe public sa isi creasca skillul sau sa demonstreze ceva. Dar hai sa le facem pe plac si celor care vor ceva mai mult de atat, in masura in care se poate evident.
Failure is a choice ...

Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #102 » de DeeJay » 21 Dec 2014 12:47

felicitari ati belit iara serveru.. eu nu mai joc.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #103 » de Cristina » 21 Dec 2014 13:25

Felicitari! Awesome Job in fucking shit up!
:ymapplause:
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #104 » de Adrian » 21 Dec 2014 15:52

daca ai si explica ce anume e fucked up, Cristina, poate se rezolva!
Daca eseth a modificat altceva inafara de mincmdrate si minupdaterate, care le-a pus inapoi la 33 la cererea voastra, nu pot sa zic nimic. Poate e ceva fucked up. Dar daca e doar aia, plus faptul ca a scos grenadele de la warmup, nu inteleg ce anume va deranjeaza. In plus, am vb si cu deejay, doar voi 2 aveti probleme. ... toata ziua am sta sa intreb lumea cum merge si nu se plange nimeni, nu are nimeni fps drop ul ala, sau choke ... E imposibil ca serverul sa mearga bine la toti mai putin la voi. Joc eu din it cu pana la 1000 Fps si choke nimin doar la start de runda, si nu jucati voi de acolo? WTF. Joaca tmf de la laptop cu 140 fps si no choke ... si la fel si restul. Verifica si tu driverul placii video, setarile video, setarile din joc ... trebuie sa existe un raspuns pt faptul ca va merge rau
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #105 » de Eseth » 21 Dec 2014 17:30

Adrian (Re: Post 104), In afara ca am setat mincmdrate si minupdaterate la 33 am adaugat plugin pentru restrict la arme care are warmup built-in.
Mie mi-a mers foarte bine ieri. Au fost ceva probleme dupa ce am modificat prima oara dar dupa restart si-a revenit si a fost ok.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.

Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #106 » de Adrian » 21 Dec 2014 18:03

Eu pana la urma tot nu am inteles ce probleme au fost ...
DeeJay si Cristina au 60 de fps si choke constant chiar si pana la 30 am inteles. Daca am inteles bine. Dar numai ei 2. Restul sunt ok. Tu ai choke 0 si fps ok la fel ca si restul de noi.
Ramane doar faptul ca o ia putin razna physics ul ... cum era azi dimineata. Despre asta e vb?
DeeJay zicea in schimb ca are probleme astea de 1-2 saptamani, de cand au fost modificatele ratele la min si max egale 66. Iar acum sunt ca inainte. Deci nu ar trebui sa mai aiba problema asta. Nu vad nici o logica in toata problema cu choke ul. I-a mers bine inainte, acum ratele sunt ca inainte, dar nu ii mai merge ... WTF?
Modificarile care le-ai facut tu nu au cum sa fie responsabile pt asta. In plus, daca vor si ei, scoate pluginul de restrict care l-ai bagat si vedem daca le merge inapoi ca inainte, asta fiind singura modificare adusa care ar putea (foarte putin probabil) fi responsabila pt situatia asta.
Eu incerc sa vad de ce o ia razna physiscsul, daca mai e cineva cu problema asta ...
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #107 » de DeeJay » 22 Dec 2014 09:31

merge f bine serveru de aia aseara s-a blocat imediat dupa ce s-a schimbat mapa..

in concluzie
trebuie scoase toate pluginurile noi si inutile: restrict weapons/nades , funcommands , warmup asta nou care are he lama si pistol (lasat ala vechi doar cu he ca mergea bine) si vazut daca mai sunt si alte pluginuri inutile.. le scrieti aici ca sa vedem daca le scoatem sau nu. astea de am zis eu acum trebuie scoase neaparat.

[ Post made via Android ]
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #108 » de Adrian » 22 Dec 2014 13:44

@deejay: doar cine nu a facut niciodata un server de css poate sa spuna ca pt un crash 1 data la nuj cata vreme serverul merge prost :)) ... Serverul vostru pica mult mai des inainte. Eu joc de cateva luni cred din nou pe la voi, si asta NU cred e primul crash ... nu e cazul sa sariti in sus ca "ati belit serverul" ... Nu ai e unde sti de unde a venit crashu ala. Daca da, spune-mi si mie sa nu mor prost :)
Dar, ai drepate cand spui ca sunt pluginuri inutile pe server. Am vb asta amandoi aseara, si daca tot esti de acord ... sa vedem:
-healthkit_from_dead.smx :pachetele alea de 25 hp care le arunca pe jos cand omori pe cineva.
-killer_info_display.smx :afiseaza informatii despre cine te-a omorat, ce arma avea, etc, cand tu poti vedea oricum toate astea si fara el
-lastx.smx :afiseaza lista ultimilor 20 de jucatori ... nu ii vad rostul ata timp cat exista loguri la server

pe astea le pun pe amblele pentru ca se bat cap in cap
-savescores.smx : salveaza temporar scorul playerilor
-resetscore.smx : reseteaza scorul
nu are nici o logica sa ii salvezi jucatorului scorul cand da retry, daca el poate da !rs

-showdamage.smx : afiseaza dmg-ul in timp real pe care un player in face. asta e un fel de semi-wall-hack legal. am mai zis asta.
-roundendmostkills.smx : informatii cu privire la cel mai bun player al fiecarei runde ... chiar e nevoie? cati din voi se uita la astea?

Cam asta pt acum. Si evident, subscriu la cele de dinainte, scrise de deejay, mai putin la cel de restrict weapons. ala trebuie, dar daca se dovedeste ca el creeaza probleme, out si cu el si gata

LE: unele din pluginurile astea sunt foarte usor de scos, altele nu neaparat. Asa ca asteptati-va la eventuale probleme cu serverul de pe acum, ca sa nu sariti iar ca serverul merge prost din cauza unuia sau altuia care a cerut nu stiu ce. Si mai ganditi-va si la faptul ca il incarcam pe eseth cu munca din nou ... care e singurul care face modificarile astea. Putina intelegere si pt el nu ar strica, inainte sa se arunce cu pietre. Nu e asa usor sa faci in server pe placul tuturor, si care sa fie stabil forever. apar update-uri, modificari etc, care pot afecta sv. Crashuri pot veni de la orice ... ISP, engine-ul intern, chiar si de la zblock. Nici macar serverele oficiale de war nu sunt stabile 100%. Dar un server cu mai putine pluginuri pe el cu siguranta va rula mai bine.
Si ar mai trebui si niste turoriale mici pt cei foarte multi playeri care inca nu stiu ce draq e ala lerp, choke, netgraph, si cum se seteaza ele. Daca, vreti, alea le pot face eu si le puteri modifica dupa cum va place dac e ceva de adaugat
Ar trebui facut un backup la server asa cum e el acum, just in case :)
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #109 » de DeeJay » 22 Dec 2014 16:56

-healthkit_from_dead.smx - asta va ramane 4 ever pe xb, altfel nu mai e xb..
-killer_info_display.smx - asta poate fi scos
-lastx.smx - nu l-am folosit niciodata..poate fi scos
-savescores.smx - asta nici nu cred ca merge pt ca daca ies si intru iara pe server nu salveaza scoru, deci poate fi scos
-resetscore.smx - asta merita pastrat
-showdamage.smx - asta imi e indiferent daca ramane sau nu
-roundendmostkills.smx - poate fi scos
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Probleme server

Mesaj #110 » de Adrian » 22 Dec 2014 18:08

resetscore poate fi scos, ajunge un retry ... ca sa resetezi scorul, daca nu da probleme la server prea mult. cum vreti voi :)
Failure is a choice ...

Avatar utilizator


AnteriorUrmătorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 18 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks