Home Design Games

Discutii despre jocuri PC&Console, review jocuri, ce ne place sau ce nu ne place..

Moderator: DeeJay

Re: Home Design Games

Mesaj #11 » de ostil » 21 Feb 2012 02:04

cum spuneam mai demult detaliile tehnice ( dimensional ) au o oarecare importanta, oricum rabdarea ta e de laudat ( nu cea de la css ca aia ma enerveaza probabil este benefica pentru tine )
Ce sa zic, e clar ca iti place sa te joci cu desenu si fotografia si ies lucruri frumoase din mana ta .
Macar o data incearca autodesk arhitectural deseneaza un dreptunghi si dai in consola comanda extrude dupa care da niste dimensiuni acolo, sigur o sa te fascineze, e adevarat ca este un program .... complicat si fara limite ceva gen ... microsoft ofice chiar mai complicat datorita detaliilor tehnice si geometriei in spatiu .
Imagine

Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #12 » de Cristina » 21 Feb 2012 11:01

Poate ca intr-o zi o sa instalez si autodesk-ul. Cand ma plictisesc de Home design si de CSS. :))


P.S. Rabdarea mea nu are limite!


P.S.2 Bonus :

Laundry Room:
a1.jpg
a1.jpg (855.03 KiB) Vizualizat de 88 ori




una din bai B-)
a2.jpg
a2.jpg (430.45 KiB) Vizualizat de 71 ori





si curtea din fata... sau 'drumul spre garaj' :))
a3.jpg
a3.jpg (1.08 MiB) Vizualizat de 79 ori
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #13 » de Alejandro » 25 Feb 2012 09:49

Cristina ... toate astea le-ai facut in home design 3d sau cum ii spunea ? ca am incercat si eu ceva dar nu reuseam sa trec de pereti :-" si .. ma gandeam sa ma apuc si eu putin sa imi fac proiectul la casa .. adica sa vad cam cum ar arata :d
Nothing is true, everything is permited!
Imagine Imagine
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #14 » de Cristina » 25 Feb 2012 10:23

Alejandro , DA! Programul recomandat de ostil. Este si singurl program de genul asta intalat pe calculatorul meu.
3D Home Architect Design Suite Deluxe 8.

Cum adica nu poti sa treci de pereti? :-?
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #15 » de Alejandro » 25 Feb 2012 11:40

:)) nu sunt in masura sa explic =))
pur si simplu nu ies :))
Nothing is true, everything is permited!
Imagine Imagine

Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #16 » de Cristina » 25 Feb 2012 12:30

Alejandro scrie::)) nu sunt in masura sa explic =))
pur si simplu nu ies :))



Hmmm. :-?
Hai sa-ti arat cum fac eu si poate undeva in pasii astia gasesti un raspuns...

A. Din House Builder Wizard am ales o cas cu 1 etaj (floors 1 )cu 1 garaj (single) pozitionat in dreapta. Country. (desi nu conteaza ce alegi din wizard pentru ca poti sa modifici ORICE. De la culor si materiale pana la dimensiuni (spre exemplu, grosimea peretelui).
B. La final o sa ai o fereastra care o sa arate cam asa:
1.jpg
1.jpg (555.01 KiB) Vizualizat de 64 ori

In stanga sus ai 3 meniuri. Cel standard care apare la orice fereastra (file, view, edit...) si doua din Program. Fiecare otiune are submeniul ei.
Astfel ca la BUILDING ai meniul cu pereti, usi, ferestre, tavan , podea, etc. la INTERIORS ai mobilier, elecrocasnice, electonice, iluminat, etc. Dai click si vezi meniul.
Ca si in printscreenul de mai sus vezi ca fiecarui subeniu ii corespunde un alt sub-submeniu in dreapta imaginii. mai exact 3. Pentru toate este acelasi lucru . primul este obiectul in sine, al 2-lea dimensiunea si al-3-lea mostra.
Asa ca alegand BUILDING - > Walls (1) -> Exterior walls sau interior walls -> 100 sau 150 mm stone wall, spre exemplu, poti atat sa creezi camere in casa, sa delimitezi spatii cat si sa modifici forma casei.

ceva de genul:
2.jpg
2.jpg (595.26 KiB) Vizualizat de 66 ori

Si ca sa vezi ce-a iesit mergi la 3d:
3.jpg
3.jpg (579.98 KiB) Vizualizat de 69 ori

Poti sa selectezi una din camerele default sau poti plasa tu o camera ORIUNDE.
La final sa vezi 3 d -ul asa :
4.jpg
4.jpg (1.25 MiB) Vizualizat de 80 ori



te intorci inapoi la forma de editare/creare whatever cu 2D.
Din nou la meniul BUILDING, in submeniul DOORS. Vei avea in drapta optiuni variate. Usi de exterior, de interior, de garaj, etc.
Alegi modelul si il plasezi cu un simplu click:
5.jpg
5.jpg (670.98 KiB) Vizualizat de 69 ori


IN 3d vezi rezultatul:
6.jpg
6.jpg (1.37 MiB) Vizualizat de 69 ori


in 2 d poti face si acoperisul.
7.jpg
7.jpg (662.5 KiB) Vizualizat de 71 ori

8.jpg
8.jpg (1.31 MiB) Vizualizat de 90 ori


Pentru a modifica orice si a vedea rezultatul imadiat, mergi in 3d view si dai dublu click.
Spre exemplu, un perete, il vrei de alta culoare sau alta dimensiune, alta compozitie:
9.jpg
9.jpg (1.33 MiB) Vizualizat de 69 ori

9b.jpg
9b.jpg (1.17 MiB) Vizualizat de 70 ori



Si pentru interior este aceeasi chestie.
Din meniul bulding am pus 3 ferestre mari iar din meniul interior am ales o dining table.
2d si 3d view:
9c.jpg
9c.jpg (705.75 KiB) Vizualizat de 59 ori

9d.jpg
9d.jpg (1.31 MiB) Vizualizat de 86 ori


Si nu uita sa dai save. :))


P.S. camera in 3d view se misca prin ajutorul butoanelor din dreapta jos. :)
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #17 » de ostil » 25 Feb 2012 17:21

Manule mai bine il intrebi prima oara de starea in care se afla cand nu putea trece de pereti, poate ca e in starea aia de pe plaja ramas si atunci nu are cum sa se ridice dar sa mai treaca de pereti.
Imagine
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #18 » de Cristina » 25 Feb 2012 17:28

ostil scrie:Manule mai bine il intrebi prima oara de starea in care se afla cand nu putea trece de pereti, poate ca e in starea aia de pe plaja ramas si atunci nu are cum sa se ridice dar sa mai treaca de pereti.


La naiba, la partea asta nu m-am gandit. Poate el a incercat sa treaca de perete...prin perete... LIVE. :-?
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #19 » de Alejandro » 25 Feb 2012 17:31

wow ... saru'mana ... o sa urmez pasii cand am niste timp si revin cu detalii ^:)^ ^:)^ ^:)^

si nu ... nu am incercat sa trec PRIN pereti LIVE =))
Nothing is true, everything is permited!
Imagine Imagine
Avatar utilizator


Anterior



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 25 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks