Home Design Games

Discutii despre jocuri PC&Console, review jocuri, ce ne place sau ce nu ne place..

Moderator: DeeJay

Home Design Games

Mesaj #1 » de Cristina » 20 Noi 2011 20:53

Caut de ceva vreme un joc cu tema asta => Home design. NU genul 'arhitectural' cu multe schite si calcule si date exacte.
Ceva 3D.
Un joc prin care iti poti construii propria casa virtuala. De la fundatie pana la decor si exterior.
INSA nu vreau ca grafica sa fie pentru '10 years old kids'. Asa ceva am tot gasit online. Foarte multe. So No thank you! [-(

Ca idee vreau ceva in genul "SIMS" sau "Singles" insa fara personaje.

Cine poate recomanda un joc de genul asta??? :ymsigh:

Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #2 » de ostil » 20 Noi 2011 21:13

cauti un joc sau un program ?? daca te uiti dupa un program incearca autodesk arhitectural eu am ceva din 2006 sau pe acolo pe udeva dar banuiesc ca au aparut si alte versiuni
Imagine
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #3 » de Cristina » 20 Noi 2011 22:45

ostil scrie:cauti un joc sau un program ?? daca te uiti dupa un program incearca autodesk arhitectural eu am ceva din 2006 sau pe acolo pe udeva dar banuiesc ca au aparut si alte versiuni


Mai , sincer as prefera un joc. Programele sunt pentru experti, sunt cu dimensiuni exacte, calcule and stuff.
Vreau un Joc. Sa fie fun. Dar totusi sa aibe o grafica bunicica.

Din cautarile mele de pe google mi-au rezultat numai jocuri online pentru copii de pana la 12 ani. Ceea ce m-a deprimat...
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #4 » de Gh30 » 21 Noi 2011 17:53

Ai putea sa joci Sims dar fara sa bagi in seama personajele. Oricum, cred ca in timp ce iti construiesti casa personajele raman nemiscate(un fel de freeze :)) ), dar nu sunt sigur. :D

Mai e CitiesXL, dar nu cred ca e ceea ce cauti. :-?
Point and shoot!

>> Webforest Wallpaper << >> XB[RO] <<
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #5 » de Cristina » 21 Noi 2011 18:29

Gh30, ha, asa imi spune si DeeJay, ca de ce nu joc din nou Singles.
E simplu, pentru ca jocurile acelea (sims sau singles) NU pe asta se axeaza. Au foarte putine optiuni de genul "design interior''.
Din start se da casa si aranjarea camerelor, geamurilor, usilor... Ai ca optiuni de baza 2-3 chestii, apoi trebuie sa joci pentru a avea bani pentru a putea 'debloca' lucruri noi , CARE oricum nu sunt multe. Putine si banale.

CitiesXL e... altceva. Asta din cate vad eu pe net. :-?

Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #6 » de ostil » 21 Noi 2011 20:02

incearca 3d home arhitect nu e joc , este tot program dar nu este ceva profesional si e usor de utilizat .
spui ca nu vrei sa te confrunti cu dimensiuni la scara dar nu cred ca ai incotro daca faci un zid cu o anumita dimensiune si textura si vrei sa pui o usa sau fereastra raportul proportie aspect chiar are ceva legatura cu dimensiunile .
oricum acest 3d home are si ceva ziduri...usi, acoperise, ferestre deja create si le poti folosi sau le poti construi tu adaugand bineinteles din ce material si la ce forma ai vrea tu sa le construiesti...
Imagine
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #7 » de Cristina » 23 Noi 2011 22:02

ostil, Multumesc frumos. Azi l-am instalat, l-am si testat putin. Pana acum arata SUPER! @_@

Cred ca mi-a luat in jur de 5-10 min sa inteleg cum stau treburile cu 'cifrele'. Simplu. Ma gandeam ca e ceva complicat...
Singura problema o am la 3D preview. Inca nu m-am prins cum sa misc camera mai simplu decat cu mouse-ul, preferam ceva din tastatura ( ca la counter #-o ) ... Dar probabil asta o voi gasii pe net pe undeva.

Inca o data multumesc pentru recomandare. :D
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #8 » de ostil » 24 Noi 2011 10:49

cu cea mai mare placere, la desen in sensul tehnic ma pricep cel mai bine ( mult mai bine decat la css =)) ) adica eu lucrez cu doua programe profesionale : ,,Tribon'' care sub nici o forma nu are acces oricine la el si chiar daca ar avea nu are ce sa faca cu el fara o baza de date creata in prealabil si ,,ACAD'' sau Autodesk program de proiectare .
3d home arhitect l'am folosit doar o data la un proiect prin 2006 sau 2007 nu imi amintesc cu exactitate desi nu este un kit cu prea multe detalii tehnice este practic si foarte usor de utilizat, ce vreau eu sa spun e ca esti pe drumul cel bun dupa joaca asta cu 3 d'ul incearca acad/autodesk
Imagine
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #9 » de Cristina » 24 Noi 2011 15:12

ostil scrie:cu cea mai mare placere, la desen in sensul tehnic ma pricep cel mai bine ( mult mai bine decat la css =)) ) adica eu lucrez cu doua programe profesionale : ,,Tribon'' care sub nici o forma nu are acces oricine la el si chiar daca ar avea nu are ce sa faca cu el fara o baza de date creata in prealabil si ,,ACAD'' sau Autodesk program de proiectare .
3d home arhitect l'am folosit doar o data la un proiect prin 2006 sau 2007 nu imi amintesc cu exactitate desi nu este un kit cu prea multe detalii tehnice este practic si foarte usor de utilizat, ce vreau eu sa spun e ca esti pe drumul cel bun dupa joaca asta cu 3 d'ul incearca acad/autodesk


Nu stiu daca o sa ajung pana la programele acelea, MULT mai tehnice decat imi doresc. Eu vroiam ceva intre 'program' si 'joc' iar ceea ce mi-ai recomandat tu este absolut genial. Este , precum aparatul meu foto, SEMIprofesional. Nici prea prea nici foarte foarte.

Daca o sa ma plictisesc de asta poate trec la altceva. Mai nou dar in nici un caz mai 'tehnic'. NU cred ca ma apuc de proiectat case... de fapt nu cred ca ma apuc SI de proiectat case. :))

P.S. Cand termin un proiect o sa am grija sa postez cateva print screen-uri , daca tot zici ca te pricepi, imi dai si nota. E ca un fel de tema pentru acasa. ;;)
Avatar utilizator

Re: Home Design Games

Mesaj #10 » de Cristina » 20 Feb 2012 16:26

ostil scrie:...desi nu este un kit cu prea multe detalii tehnice este practic si foarte usor de utilizat, ...


Programul este usor de utilizat insa, daca omul care lucreaza in acel program este nehotarat si modifica totul pana la cel mai mic detaliu o data la fiecare 15min, este imposibil de terminat un proiect. Cazul meu desigur. Abia ce am "terminat" o parte din casa... etajul e inca in "constructie"...


Ti-am promis niste print screen-uri:

Un fel de HoL la intrarea in casa (initial a fost crem, pe nuante neutre dar dupa 20 de minute a trecut atat prin rosu cat si prin maro, ajungand la o combinatie ciudata la care am adaugat verde... ) :
1.jpg
1.jpg (893.5700000000001 KiB) Vizualizat de 94 ori


Living-ul... (cand nu esti hotarat mergi cu gri... adauga albastru si e gata... doecamdata)
2.jpg
2.jpg (908.1799999999999 KiB) Vizualizat de 102 ori


Bucatarie ( ORANGE!!!! din lipsa de inspiratie)
3.jpg
3.jpg (791.11 KiB) Vizualizat de 91 ori


SI pentru ca nu aveam inspirate de a lucra la etaj, m-am mutat in curte... cu o piscina mareeeee... eeee...

4.jpg
4.jpg (1.08 MiB) Vizualizat de 95 ori

5.jpg
5.jpg (1.15 MiB) Vizualizat de 95 ori



Este foarte posibil ca intr-un moment de gandire profunda sa dau delete la proiectul asta si sa incep altul, doar pentru ca nu incape cada aia mare pe nu stiu ce colt si nu pot sa mut un perete... INTELEGI? :-?

Avatar utilizator


Următorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 26 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks