Crescatorie de Râme

Zona libera la discutii. Va rugam sa respectati Regulamentul GameForest.

Moderator: DeeJay

Crescatorie de Râme

Mesaj #1 » de DeeJay » 03 Mai 2011 09:15

Nasu meu vrea sa inceapa o afacere ce are la baza o crescatorie de rame.
E cineva pe aici care are habar ceva despre cresterea si ingrijirea ramelor?
Vad ca in Ro incep sa prinda putin contur afacerile astea cu rame:

http://www.vermicultura.com/

http://science.hotnews.ro/stiri-stiinte ... sitate.htm
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator

Re: Crescatorie de Râme

Mesaj #2 » de CK » 03 Mai 2011 13:44

Criza asta....de la animale domestice am trecut la rame :))
Imagine
CK=Cereal Killer
Avatar utilizator

Re: Crescatorie de Râme

Mesaj #3 » de iseedead » 03 Mai 2011 14:09

ma daca nasu tau si-a facut un plan de afaceri bun, si exista cerinta de asa ceva, sfatul meu sa de-a drumul la afacere, sa nu se ia dupa toti habarnistii care fac misto, asa radea lumea de unu de prin banat care acum vreo 10 ani crestea vipere si colecta venin si acum are o afacere de milioane de euro, asa a ras lumea si de mine cand am fost la un seminar legat de melci si eu prost m-am lasat influentat si nu am continuat in timp ce altii au dezvoltat o afacere buna din asta. p.s. daca lumea vrea kkt ambalat in pungi de popcorn si da bani pentru asta musai trebuie sa faci.
Avatar utilizator

Re: Crescatorie de Râme

Mesaj #4 » de Cristina » 03 Mai 2011 16:02

Viermicultivarea este o metoda biologica de prelucrare a deseurilor organice cu ajutorul viermiculturii (ramelor). Ea se bazeaza pe capacitatea biologica a ramelor de a folosi in calitate de hrana diverse genuri de deseuri organice din agricultura, industria alimentara, de la abatoare, industria lemnului, deseurile menajere, transformindu-le in ingrasaminte organice pretioase - biohumus (biocompost, viermicompost).



bioconversia – prelucrarea industrială a deşeurilor organice prin utilizarea metodelor biologice în scopul obţinerii îngrăşămintelor organice, gazului biologic şi substanţelor proteice;
viermicultura – comunitate biocenotică complexă limitată de biotipul ecologic în componenţa biocenozei în care mai conveţuiesc şi alte organisme, dar rolul principal îi revine rîmelor;
viermicompost – îngrăşăminte organice cu indici calitativi superiori obţinute prin viermicompostarea deşeurilor organice.


:-B
Avatar utilizator

Re: Crescatorie de Râme

Mesaj #5 » de ostil » 03 Mai 2011 21:14

Cristina ca intotdeauna e pregatita la biologie ,vreau sa iti spun ca am avut un coleg armean de nationalitate care a lasat locul de munca pentru genu asta de afacere se pare ca isi adusese din armenia o rasa de rame anume ( nu ma pricep de care dar daca isi bate putin capu Cristina sigur ne va lamuri ) a inchiriat un teren undeva pe camp, pt ca se pare ca pe toata suprafata de teren inchiriat imprastie periodic " balegar " si asta pute deci trebuie amplasata crescatoria f. departe de civilizatie realizezi cam cum miroase vara acolo .
ca rezultat pot sa iti spun ca intr'o vara si"a cumparat o masina din profit ( la mana a doua e adevarat "o fabia" pe langa achizitia asta a avut cu ce sa isi intretina familia tot anu trecut
omu are deja o retea de distributie pe toatee baltile din zona chiar si in pietze, nu e o munca prea curata dar se pare ca merge ..
Imagine

Avatar utilizator





GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 21 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks