Grija la conturile de Steam!

Zona libera la discutii. Va rugam sa respectati Regulamentul GameForest.

Moderator: DeeJay

Grija la conturile de Steam!

Mesaj #1 » de Gh30 » 26 Ian 2015 21:58

rahat cu ochi.JPG
rahat cu ochi.JPG (60.17 KiB) Vizualizat de 88 ori


Steam: http://steamcommunity.com/id/cadavru/

Intrase pe mine si mi-a dat un link de Google Drive. Nu stiu ce era, n-am dat click, dar era dubios.

Asa ca, mare grija pe ce dati click, de pe contul de steam. Ca am mai vazut si altii care trimit link-uri ca cica sa-i ajutati cu dracu stie ce.
Point and shoot!

>> Webforest Wallpaper << >> XB[RO] <<

Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #2 » de WALID » 26 Ian 2015 22:00

da si eu am primit tot de la el, sa nu da-ti pe link
Imagine
Be Proud of:
Who you are,
and everything
you've overcome.
Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #3 » de Wiki » 26 Ian 2015 22:00

Daca sunt copii si pun botu la chesti de genu asta , ca le ofera bani pe nustiu ce iteme din inventar sau alte chesti , asta e problema lor.
Fiecare stie ca e mai bine sa eviti indivizi ca astia , ca sa nu ai parte de probleme mai tarziu...:)
Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #4 » de eNzo » 26 Ian 2015 22:02

Nu ar fi ok, sa-i dam report ? :D Am mai dat si eu de cativa d-astia unu a fost aproape sa-mi fure contu, dar m-a muls :D :ymdevil:
RIP 1947-2014
"Vremurile vin; vremile se duc: lumea merge înainte, iară omul, când cu lumea, când împotriva ei." (Ioan Slavici)
Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #5 » de Lone wolf » 26 Ian 2015 22:12

si eu am primit asa ceva, dar ca de obicei tot link-ul care il primesc pe steam il deschid prin browser-ul de care nu ma folosesc ca de obicei(adica in cazul meu de "Internet Explorer") asa am vrut sa fac si acuma dar cel care care mi la trimis a zis ca "ce-i cu asta?" "eu nu am trimis nimic" si nu l-am mai deschis nici eu parand prea suspec #-o
Imagine

Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #6 » de Cristina » 26 Ian 2015 22:38

Gh30 (Re: Post 1), welcome to steam scamm and hack. ^^

Cea mai tare e aia cu " salut, uite un prieten vrea sa-ti dea add sa faceti niste trade-uri, insa nu merge, ceva bug de la steam. dar iti dau eu link si incearca tu sa-i dai add /insert weird link here "
=))
Cute!


NOT! 8-|
Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #7 » de Miky » 26 Ian 2015 23:04

Imagine >.< Un om inventiv isi schimba poezia mereu :))
Imagine
Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #8 » de Eseth » 26 Ian 2015 23:52

Cristina scrie:un prieten vrea sa-ti dea add sa faceti niste trade-uri, insa nu merge

din cauza ca lista lui de prieteni e plina...

asa e de obicei :))

Cel mai simplu: nu dati click pe linkuri, mai ales de la persoane necunoscute. Fara sa faceti voi ceva nimeni n-o sa va poata sparge contul de Steam, iar ca sa nu va sparga contul de mail, activati autentificarea dubla cu confirmare prin SMS sau pe email alternativ. :)

La moment am in block list de 2 ori mai multi scammeri decat prieteni in friends list, so, va recomand si voua sa dati block la toti indivizii care va deranjeaza cu linkuri de phishing. De asemenea v-as recomanda sa setati permisiunile la comentarii in asa mod incat numai cei din lista voastra de prieteni sa poata scrie comentarii pe profilul vostru, se intampla foarte des ca scamerii/phisherii sa lase linkuri in comentarii si sa fiti afectati nu numai voi pentru ca comentariile sunt publice pentru toti.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Grija la conturile de Steam!

Mesaj #9 » de Miky » 27 Ian 2015 00:07

Eseth (Re: Post 8), Sincer ai dat niste sfatur foarte utile si chiar le voi si aplica. Merci^^
Imagine
Avatar utilizator





GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 16 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks