Catharsis. Adevărul scos la lumină.

Zona libera la discutii. Va rugam sa respectati Regulamentul GameForest.

Moderator: DeeJay

Catharsis. Adevărul scos la lumină.

Mesaj #1 » de revendor » 02 Mai 2014 20:48

E Iliescu nemuritor? Are Oana Roman mai mulţi sateliţi decât Jupiter? Sunt şurubelniţele în cruce fabricate şi distribuite în exclusivitate de BOR? E Revendor prea chipeş să se tragă din homo sapiens?

Doi peşti se plimbau în acvariu când se întâlnesc cu încă un peşte, mult mai bătrân care îi intreabă: Salut băieţi. Cum e apa? Se mai plimbă cei doi pesţi puţin după care unul dintre ei spune: Ce dracu e apa?
Scopul anecdotei cu peşti este acela de a ne arăta ca realităţile cele mai importante sunt deseori cele greu de văzut sau greu de vorbit despre. Desigur, această frază sună cam ca orice banalitate auzită până acum. Dar sunt banalităţile care, în rutina existenţială, reusesc să fac diferenţa dintre viaţă şi moarte.

Astăzi vom dezbate un subiect mult mai picant dar, în aparenţă, obscur. Şi anume, etimologia, rolul, semnificaţia, şi utilizarea corectă a termenelui off-topic în societatea contemporană şi viaţa omului modern, precum şi intrepretări greşite, erori în raţionament sau confuzia cauzată de acest termen maliţios.

Termenul off-topic provine, bineînţeles, din limba engleză. Această tranziţie a termenului şi adoptarea lui de către vorbitorii limbii române îi atribuie statutul de englezism, precum shopping, marketing, etc.
O traducere relativ apropiată a lui ar fi înafara subiectului, adică, atunci când întru-un context anume, care se axează pe o tema specifică, se infiltrează un element străin care nu legătură cu tema dezbătută în respectivul context. Şi care orice englezism, el are rolul de a simplifica exprimarea şi, în acelasi timp, de a oferi o imagine mai elocventă a unui element, care în esenţă ar fi mai greu de explicat folosind cuvintele din propria limbă.
Exemplu:

Bă Ioane!
Zâ mă Gheorghe, ce-ţi roade inima?
Voiăşti să nu ne mai spui poveţe de mădularu' tău la masă? Eşti off-topic.
No bine mă ca eşti tu deştept.
De ţi-oi trage una dupa ceafă nu ţi se mai scoală pân se-nsoară Măriuca!
Ho mă animalule că mă opresc, ţucuţe în şură să te ţuc.


Şi aici, cam din acelaşi context cultural, avem un exemplu de folosire eronată a termenului off-topic: CLICK
Evident, termenul off-topic a fost folosit cu abuz şi repeziciune, fără o analiză amănunţită a mesajului care se încadrează cu acurateţe în parametrii topicului. El se adresează direct subiectului, şi conţine opinia utilizatorului cu privire la el. Cristina are o teorie revelatoare cu privire la o posibilă semnificaţie a mesajului, dar ea trebuie mai întâi dezbătută cu ajutorul consiliului profesoral şi a cadrelor specializate in astfel de interpretări abstracte.
Un exemplu de situaţii care pot fi catalogate drept off-topic sunt urmatoarele: EXEMPLUL 1 şi EXEMPLUL 2
Exemplul 1 reprezintă o situaţie tipic off-topică, deoarece, utilizatorul nu ia în considerare conţinutul mesajului anterior(vezi CLICK) şi nu contribuie cu nimic spre soluţionarea, amplificarea sau abolizarea subiectului respectiv, în schimb realizează o constatare empirică care dovedeşte de fapt, dezimformare şi ignoranţă.
Exemplul 2, paradoxal veţi spune dumneavoastră, perfect logic spun eu, este off-topic deoarece din nou, prin constatarea adusă la faptul ca topicul are ca soartă damnarea spre off-topiccism, este în sinea lui, off-topic.

TEORIE
O teorie pe care o aduc asupra folosirii eronate a termenului este aspectul similar al cuvântului TOPIC cu TIPIC.
off-tipic este, bineînţeles, gramatical incorect, dar folosindul ca un jargon putem observa un raţionament pentru utilizarea acestuia.
El semnifică, prin simbioza a doi termeni din limbi diferite, ieşirea unui element dintr-un tipar, cu particularităţi neobişnuite, nemaivăzute până acum de cetăţeanul
plătitor de taxe în viaţa lui cotidiană.

Avatar utilizator

Re: Catharsis. Adevărul scos la lumină.

Mesaj #2 » de Artamess » 02 Mai 2014 21:31

Oficial te numesc Philosoraptor-ul comunitatii Gameforest.

Imagine
Imagine
Avatar utilizator

Re: Catharsis. Adevărul scos la lumină.

Mesaj #3 » de Cristina » 02 Mai 2014 21:42

@ revendor

Si faptul ca nu iei in serios un topic serios poate fi considerat un off-topic. (-|
Si faptul ca faci misto de parera cuiva poate fi considerat un off-topic.
Si mai ales poate fi considerat off-topic orice flame starter. Nu de alta dar daca se ajunge la chestii mai urate NOI trebuie sa facem curatenie dupa VOI.


Cand cineva e ironic sau tupeist sau cu chef de glume mai acide... I'm just sitting here and...
Imagine
Avatar utilizator

Re: Catharsis. Adevărul scos la lumină.

Mesaj #4 » de revendor » 02 Mai 2014 22:14

Asta e frumuseţea ironiei.
Daca eu îţi spun acum, într-un cadru formal, în postura de inculpat, ca mesajul meu nu e interpretabil şi trebuie luat ad literam, tu trebuie să faci asta şi să mă crezi pe cuvânt pentru ca dovezile sunt acolo.
Avatar utilizator

Re: Catharsis. Adevărul scos la lumină.

Mesaj #5 » de Cristina » 02 Mai 2014 22:24

Dar, in acelasi timp ne aflam la aria Discutii libere ABERATII, asa ca, o sa iau asta ca pe un semn. :))

Avatar utilizator





GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 22 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks