Credinta?

Zona libera la discutii. Va rugam sa respectati Regulamentul GameForest.

Moderator: DeeJay

Re: Credinta?

Mesaj #21 » de Alejandro » 11 Noi 2012 21:02

Si eu as putea spune ca sunt un fel de ateu. Dar nu pot spune ca nu cred chiar in nimic. La biserica nu prea merg, decat la nunti botezuri si inmormantari. Oricum nu imi place. Desi ma trezesc din cand in cand zicandu-mi in gand "Da Doamne sa ..." sau "Fereasca Dumnezeu de ..." sau fel de fel de expresii. Si chiar si cu acestea asta nu inseamna neaparat ca eu cred in Dumnezeu, poate e doar o deprindere de vorbire in urma influentelor aduse de lumea din jur. In fine, nu cred in Dumnezeu sau in Budha sau Allah sau ce or mai fi, dar ii respect religia fiecaruia. Este pana la urma si o nevoie aceasta religie. Cu totii avem nevoie sa credem in ceva, si cautam raspunsuri pe unde putem, mai ales in religie. Si bineinteles cum religia este interpretabila in foarte multe feluri, intotdeauna vom gasi in ea raspunsurile pe care le dorim si avem nevoie de ele, chiar daca ele nu sunt acolo. Si hai sa zicem ca exista un Dumnezeu, o putere suprema, bineinteles, cunoasterea sa trebuie propagata prin religie si preoti si asa mai departe, dar cand vad ce afacere a ajuns biserica in ziua de azi, mi se face rau. Cand vad preoti nesatuli, care fac intocmai opusul a ceea ce se presupune ca sustin ei cel mai presus, imi taie si mai mult din credinta in ceva suprem. Mai de graba as putea spune ca eu cred in bine. Intotdeauna mi-a facut placere sa fac bine, si am gasit o liniste in a ajuta persoane care chiar au nevoie de ajutor si il merita, si bineinteles acolo unde pot ajuta cu ceva. Imi place sa fac o persoana fericita, sa ii iau o grija de pe cap. Dar ma refer strict la ajutor, fizic sau psihic. Nu imi place sa dau bani, si mai ales nu imi plac persoanele care cer, desi imi place de exemplu sa fac cinste cuiva dar nu imi place sa mi se faca. E ciudata chestia ... e cu dus si intors. In fine, eu in asta cred, in BINE!
Nothing is true, everything is permited!
Imagine Imagine

Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #22 » de melc » 11 Noi 2012 21:16

Alejandro (referitor la Postul 21), Ai perfecta(parere personala) dreptate si te inteleg perfect dar vreau sa iti atrag atentia cum ca Budha nu este un Dumnezeu iar de budhisti nu este considerat unul..el este un simplu om din trecut care a reusit sa ajunga la perfectiune ( perceputa de om fiind una limitata ) prin meditatie. A stat 6 ani in meditatie (nu statea non stop mai manca omu mai dormea) si a reusit sa se contopeasca sa zic asa cu energia universala.

Omul este propriul lui Dumnezeu .. el isi alege destinu .. el isi creeaza viitorul si alege modul in care evolueaza ..
Un exemplu.. : daca am actiona dupa instinc (precum animalele, si nu ma refer sa fim salbatici lipsiti de minte si altele) nu am mai avea nevoie de Dumnezeu, de biserici, de preoti si nu am mai avea foamea de Rai si frica de Iad , nu am mai face atatea razboaie in semnul crucii.. celelalte vietuitoare au nevoie de Dumnezeu? Nu ele isi traiesc linistite viata :D
Cum am spus si mai sus eu traiesc cu ideea ''eu sunt Dumnezeul meu'' . Asta e credinta mea fiecare crede ce vrea, sacali sa sara cu comentari si idei. Pace
Imagine
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #23 » de SaDouS » 11 Noi 2012 22:59

Io Sado-Masochistu sunt Catolic si un mini ateu, cred in Dumnezeu dar in popa care cer doar bani si in biserica care indrect calca porunca 1 in plus dupa ce ca mai cere si bani mai au si cutia milei . Parera mea ramna cam asa Exista Dumnezu si in rest Bisercile is facute doar ca sa faca si ei niste bani din chesta asta !
Imagine Imagine
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #24 » de iseedead » 12 Noi 2012 08:02

Fiecare crede intr-o fiinta suprema, si daca nu crede, cel putin spera ca undeva exista cineva care te poate indruma, ierta,insanatosi. Ati fi curiosi toti astia care nu credeti in nimic, atunci cand veti da de greu, si nu de greu ca e grea sacosa de la piata, ci de greul adevarat, cum va veti ruga, asta o spun din experienta mea, concluzia e ca toti simtim o legatura cu divinitatea fie ca constientizam asta sau inca suntem in faza de negare.
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #25 » de Feda1Kyn » 12 Noi 2012 08:19

eu daca intru in biserica se darama. daca intru in detalii imi trebe pe putin 6 topicuri sa va explic despre situatii de genul asta, dar prefer sa tac mai bn ca ala care tace face :)). Vreau doar un singur lucru sa va spun sau 2 sau mai multe :)).

1. Cei care zic ca a'ti citit biblia "bravo voua" e foarte bn pentru ca biblia=stiinta , stiinta=biblie
2. Biblia care a'ti citit'o nu este singura biblie din lumea asta in formatul scris pe hartie, sunt inca alte biblii care sunt scrie in format "pdf" =)) glumesc... sunt biblii scrise SAU desenate in interiorul pesterilor cu anumite simboluri de catre triburile si civilizatiile "primitive" s.a.s.m.d.
3. Eu il consider pe Dumnezeu un simbol al binelui Sa ne dam seama exact care este diferenta dintre bine si rau de aceea ne'a daruit liberul albitru, adica posibilitatea de a alege. Sa nu credeti ca e unu acolo care sta pe un norisor cu o barba mare alba si daca vede ca ucizi ,furi sau tragi o minciuna cat de mica BAM te pedepseste si devii pacatos. nope ain't that way.
4.So, Mi'ar place sa discut mai multe cu voi despre aceste chestii interesante de la istorie la tehnologie si de la tehnologie la magie and ETC.
5. Dupa cum am mai spus imi trebe pe putin 6 topicuri sa va zis despre aceste situatii.
6. Nu ca vreau sa ma laud =)) , dar informatiile care le detin sunt de la oameni care imi sunt aproape si la bine si la rau si de la oameni destepti , fizicieni chiar si politicieni care cauta in continuare tot felul de raspunsuri legate de : credinta, fizica, chimie , matematica, stiinta, ETC.
7. RECOMAND CU CALDURA SA DESCARCATI SI SA URMARITI DOCUMENTARUL "THE DAY BEFOR DISCLOUSER" este un documentar care va va schimba din toate punctele de vedere atat moral cat si ca informatii.
8 INFORMATIA=cunoastere -------- CUNOASTEREA=putere

PEACE !!! xD mi'a placut ca a'ti deschis acest topic . Daca doriti sa va ma scriu sa imi spuneti si voi continua :)).
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right,there's a 90% probability you'll get it wrong!

Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #26 » de Tig3rMan » 12 Noi 2012 16:14

Eu sunt jumi juma adika am credintza in dumnezeu dar in superstii care sunt pakate sau k te avertizeasa nu cred in kkt-urile astea
Imagine
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #27 » de Pikachu » 12 Noi 2012 17:16

eu sunt Catolik dar credincios esti si fara sa mergi in biserica...
Imagine
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #28 » de melc » 24 Noi 2012 20:57

Un ultim mesaj in acest topic referitor la credintele mele ^^

http://anamaria-bobeica.blogspot.ro/201 ... or-cu.html

ce ziceam si intr-un topic anterior legat de chakre :D

si al 3 lea ochi zis si ''ochiul mintii''

http://atlantisra.wordpress.com/2012/01 ... ilea-ochi/
Imagine
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #29 » de yahel » 25 Noi 2012 00:43

credinta..inseamna in primul rind..Speranta...in realizarea viselor noastre,ideilor care in mare pare sint materialiste..e.t.c..asta este versiunea obiectiva(nespusa,nerostita de noi).Iar versiunea subiectiva(care este a majoritatii)...cred in Dumnezeu,Iisus..dar cu conditia ascunsa,undeva in constient, subconstient, de a se realiza prima varianta,cea obiectiva..altfel...Dumnezeu cu mila :( .Numai ca...vedeti voi... Credinta adevarata nu are nimic de-a face cu partea materiala,cu egoismul,lipsa de empatie..in primul rind trebuie sa ai ajuti pe cei de linga tine si in acest fel ,te ajuti pe tine .IPOCRIZIA este imensa in ziua de azi... :-s Ar fi mult de vorbit pe teama Credintei,dar cred ca asta e adevarul daca sintem sinceri cu NOI insine.
Cit despre extraterestri..hmm..doar numai ignorantii,superficialii si oamenii de stiinta cred ca nu exista.Si acest lucru se intimpla ptr ca vreme de 60-50 de ani..ET, ozn,osn-urile au fost un subiect tabu,cine vorbea ceva despre asa ceva era considerat nebun,si acest lucru se intimpla inca in cercurile oamenilor de stiinta.Dar sint prea multe dovezi privind existenta lor,unele..si nu sint putine,chiar sint de netagaduit.Sint multe de spus..dar asta cu alta ocazie ,daca o sa dezvoltati ,voi ,subiectul :-?

\ post actualizat: 25.11.2012 | 1:32 am (zonă timp forum=GMT+2) /


Scuze,am revenit ptr ca de abia acum am citit postul lui Alejandro si Feday1Kyn...nu inteleg de ce confundati Credinta, cu biserica?!iar tu Melc pui pe picior de egalitate liberul arbitru cu,,omul e propriul lui Dumnezeu''mi se pare o aberatie,o superioritate ignoranta copilareasca..ca si cum am spune ca o sa devenim piloti de avioane..iar noi nu o sa fim in stare nici sa mergem pe bicicleta.Hmm..Dumnezeu este un simbol al binelui..nu cred asta..este chiar binele,partea pozitiva...dar nu asa cum percepem noi,prin sistemul nostru de referinta..nici macar nu putem sa trecem de ,,ochelarii nostri de cal''..sintem ingusti si limitati la minte, asa ca nu vad la ce ne-ar ajuta sa aflam Adevarul Suprem, nu ne-a sosit timpul ptr acest lucru,oricum nu o sa stim ce sa facem cu el..exemplu;Informatie=cunoastere,care informatie?noi oamenii cunoastem cel mult 1%, din 100%...Cunoastere=putere,care putere?nu o meritam inca ptr ca nu stim nimic : L-) Cit despre tehnologie si magie..nu pot sa spun decit ca, daca am intilni o civilizatie cu 100000 de ani sau un milion de ani inaintea noastra,tehnologia lor ni s-ar parea magie curata,acum la ora actuala...si aia e tehnologie,a lor... nu ce avem noi acum;internet,smartphone,led-uri etc si etc..dar noi nu stim cum apare cancerul,nu avem medicament ptr el,nu am ajuns macar pina pe Marte cu echipaj uman,oameni care mor de foame pe pamant..la ora asta!? si ce este mai rau distrugem Pamintul,casa noastra..ma intreb oare,unde este tehnologia aia avansata a noastra???pentru ca nu mai avem mult si am pus-o original cu totii... Deci...foarte multe intrebari,2-3 raspunsuri,si nici o rezolvare... pentru ca ne apropiem cu totii spre un inevitabil sfirsit,care este f.aproape...unde e Credinta, transpusa in fapte...ptr ca faptele ne caracterizeaza si ne definesc ca indivizi,oameni...unde e tehnologia?,unde e magia?,unde e ,,eu sint propriul meu dumnezeu''?unde e Biblia?daca le-am fi avut pe toate astea,nu am mai fi fost in situatia actuala..pe marginea prapastiei si stam prinsi numai intr-o mina.Iata cum ar fi trebuit sa fie treaba si acum am fi fost cu totul in alta situatie
Avatar utilizator

Re: Credinta?

Mesaj #30 » de Feda1Kyn » 25 Noi 2012 09:22

yahel (referitor la Postul 29),


Yahel . Scz ca iti zic ...dar nu ai inteles ce vroiam eu sa zic. Eu ma refeream la total altceva.
Oricum. Nu vreau sa ma cert pe tema respectiva. Fiecare cu ale lui. Pui prea multe intrebari si iti raspunzi singur ceea ce nu prea are sens.

Eu stiu ce stiu si tac cum am si zis mai sus in postul trecut. Ca nu vreau sa iasa scandal.
Peace xD!!! and have fun.

PS. Sunteam prea mici ca sa intelegem anumite lucruri + ca lumea e cum e in ziua de astazi, dar se va schimba IN BINE.
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right,there's a 90% probability you'll get it wrong!

Avatar utilizator


AnteriorUrmătorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 23 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks
cron