Probleme driver intel ahci

Software - Discutii / Probleme
(Atentie - fara linkuri catre diverse softuri Crack/Warez! - Primiti BAN instant!)

Moderator: DeeJay

Probleme driver intel ahci

Mesaj #1 » de DeeJay » 26 Ian 2013 11:11

Acest ghid este valabil pentru cei care au placi de baza cu chipset Intel!
Pentru cei care au in System log pe windows erorile

An error was detected on device \Device\Harddisk1\DR1 during a paging operation
The system failed to flush data to the transaction log. Corruption may occur

ca sa rezolvati aceasta problema trebuie schimbat driverul de la ahci in windows.

Pas1: deschideti regedit si mergeti la HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci si in panoul din dreapta aveti o cheie cu numele Start dati click dreapta pe ea si modify si daca nu are valoare 0 stergeti ce scrie acolo (la mine scria 3 pe Win 7) si scrieti 0 apoi ok si inchideti regedit
Pas2: restart la PC
Pas3: descarcati si dezarhivati fisierul atasat in acest mesaj
Pas4: mergeti in device manager si la Storage Controllers dati click dreapta pe cel care scrie Intel AHCI sau Raid sau Generic AHCI/SATA Controller apoi Update driver software, Browse local computer si mergeti in folderul unde ati extras la Pas3 in Drivers\f6flpy-x86 (sau f6flpy-x64 pentru cei care au Win pe 64biti) selectati iaStorAC.inf si va va da o lista cu un controller compatibil Intel Desktop/Workstastion/Server Express Chipset SATA RAID Controller dati click pe el ok si mergeti cu instalarea pana la capat, apoi dati restart la PC (va cere dupa instalare)
Pas5: Dupa restart windowsul va va arata ca instaleaza ceva, lasati-l sa termine si apoi va cere iar restart
Pas6: Mergeti in device manager si verificati ca apare la Storage Controllers noul driver Intel Desktop/Workstastion/Server Express Chipset SATA
Pas7: Daca totul a mers bine ar trebui sa nu mai aveti acele warninguri in log legate de disk.

\ post actualizat: 26.01.2013 | 10:18 am (zonă timp forum=GMT+2) /


La mine problemele de mai sus au inceput acum cateva zile cand am observat ca Windowsul are tendinta ca din cand in cand sa inghete ( freeze ) timp de 1-2 sec si uitandu-ma in event viewer am observat acele Warninguri/Erori, aseara am stat si am facut modificari dezactivat/activat TRIM, dezactivat/activat write cache si nimic tot apareau acele probleme, si m-am enervat am luat ultimul driver disponibil la intel pe site legat de ahci si l-am incarcat folosind ce v-am scris anterior si pac pac totu merge brici fara freezeups fara erori etc. :D
Fişiere ataşate
RST_11.6.0.1030_RAID_AHCI_driver_GUI_CLI_2012.10.11.zip
driver intel ahci
(13.44 MiB) Descărcat de 238 ori
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator




GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 20 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks