Totul despre console !

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

Totul despre console !

Mesaj #1 » de LoCkEd » 19 Oct 2011 14:35

Am facut acest topic pentru a vedea cine are vreo consola ceva.
Eu de exemplu am un Xbox 360 SLIM si sunt foarte multumit de el.
Topul dupa pararea mea ar fii PS2<WII<PS3<XBOX 360.
Daca aveti vreo intrebare / nelamurire va rog sa postati aici.

Informatii Xbox 360 / Clasic .

Xbox este o consolă de jocuri pe 128 biți, lansată de Microsoft în 2001 în SUA, iar în 2002 în Europa și Japonia. A fost prima consolă de jocuri a Microsoft, și când a sosit a fost cea mai puternică consolă pe piață. Xbox nu a reușit să depășească liderul de piață, PlayStation 2, însă a vândut mai mult decât GameCube, cu 24.000.000 de console vândute. În 2005, Xbox a fost urmat de Xbox 360.


Informatii Play Station 3

PlayStation 3 este o consolă de jocuri lansată de Sony în Japonia în 11 noiembrie 2006. Sistemul a fost lansat în America de Nord vineri 17 noiembrie. În România, PlayStation 3 a fost lansat în data de 24 martie 2007, la un preț de aproximativ 600 de euro.[1]. Urmează PlayStation 2 și este a treia consolă de jocuri al lui Sony. Lansările din Japonia, SUA și Canada s-a dovedit un succes, toate unitățile fiind vândute în câteva ore.[2]. Sony a folosit peste 1 miliard de dolari pentru campania de promovare pentru lansarea sistemului. În premieră, Sony a introdus un controller wireless, cu baterii reîncărcabile, fără cabluri, numit Sixaxis. Playstation 3 se mai livrează și cu controller de tip DualShock 3 (numai versiunea de 80 GB).[3]. De la lansare și până la sfârșitul verii lui 2010, consola fusese cumpărată în 36 de milioane de unități[4].


Informatii Wii


Wii este o consolă de jocuri, cea de-a cincea produsă de Nintendo, care a intrat la vânzare pe 19 noiembrie 2006 în SUA. A sosit ulterior în Japonia pe 2 decembrie, iar în Europa a ajuns șase zile mai târziu. Lansarea consolei Wii s-a dovedit un succes comercial atât în SUA[3], cât și în Japonia[4] și Europa[5]. Consola nu este la fel de puternică ca Xbox 360 și PlayStation 3, competitorii săi, însă este mai ieftină[6] și are un sistem de control inovator. Pe 12 septembrie 2007, Financial Times a anunțat că Wii a devenit cea mai vândută consolă din generația curentă[7]. Până în vara anului 2010, Nintendo a vândut 70,9 milioane de console Wii în toată lumea[8].
Imagine
Imagine

Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #2 » de DeeJay » 19 Oct 2011 17:45

Eu consider ca Wii a fost cea mai inovativa consola, desi grafica e la nivel de ps2 modul de joc mi se pare foarte bun, sa vedem cum va fi Wii2 :)

Despre ps3 sau xbox pot sa spun ca un pc bun le inlocuieste cu succes :D
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #3 » de Bogdan » 19 Oct 2011 18:36

mai bine va jucati la nintendo d-ala primul aparut...joc sa fie...ce atatea fite cu grafica si nush ce...incompetentilor!!!! :))
Daca padurar nu esti, nimic nu esti!

Imagine
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #4 » de Eseth » 19 Oct 2011 18:37

Eu am PS3 din 2008 (model ianuarie 2008) de 40GB fara card reader. Sunt foarte multumit de performante si de calitate.
Modificari:
    i-am schimbat HDD-u bagandu-i unul de 120GB
    i-am facut schimbari in soft si i-am instalat Linux Yellow Dog

Jocuri:
    Gran Turismo 5 Prologue
    GTA IV
    James Cameron's Avatar
    Motor Storm Pacific Rift
    Burnout Paradise
    TEKKEN 6
    Resistance 2
    Mirror's Edge
    Call of Duty: Modern Warfare 2
    Call of Duty: World at War
    Wolfenstein
    FIFA 08
    NBA Live 08
    Formula One Championship Edition
    Heavenly Sword
    PURE
    Dead Nation
Ultima oară modificat de Eseth pe 13 Ian 2012 22:14, modificat de 6 ori în total.
Motiv: Update
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #5 » de LoCkEd » 19 Oct 2011 19:21

Eu am un xbox 360 slim de 2 saptamani si sunt foarte multumit de el. Din prima zi l-am si modat, si pot lua orice joc.
Imagine
Imagine

Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #6 » de Eseth » 19 Oct 2011 19:42

LoCkEd, cu modatu xboxurilor e mai usor. sa incerci sa heckeresti toate 8 co*uri :D la moment e hackerit doar un c*i :P Exista si alternativa la modatu hardware - JailBreak care permite rularea jocurilor piratate inscrise pe discuri. E foarte important ca in timp ce joci cu jailbreak sa tai orice legatura cu mediul extern (Internet) in caz contrat risti sa fii banat pe PlayStation Network.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #7 » de Jagermeister » 23 Dec 2011 17:37

In afara de exclusive restul de multiplatform sunt mai bune pe pc parerea mea.
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #8 » de Eseth » 13 Ian 2012 22:17

Am reusit ieri sa gasesc un driver pentru controllerul de la PS3 pe PC. L-am setat si acu merge fine :P Pot juca si counter cu el :))

P.S. Softul cu driver-ul se numeste MotioninJoy (v0.6.0005)
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #9 » de iseedead » 14 Ian 2012 10:41

Setule,adica merge foarte bine css de pe ps3? Ia fa ocompararatie intre rularea pe un pc bun si ps3a css
Avatar utilizator

Re: Totul despre console !

Mesaj #10 » de Alejandro » 14 Ian 2012 15:00

iseedead scrie:Setule,adica merge foarte bine css de pe ps3? Ia fa ocompararatie intre rularea pe un pc bun si ps3a css

Nu isee joaca css de pe pc dar cu controlerul de ps3
Nothing is true, everything is permited!
Imagine Imagine

Avatar utilizator


Următorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 24 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks