Problema Pc

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

Problema Pc

Mesaj #1 » de Banksy » 11 Iun 2013 15:40

Salut :) Mai nou am o problema cu laptopul , nu imi dau seama daca e problema de soft sau de hard dar in principiu o data pe saptamana , in timp ce ma joc css (se poate sa fie doar o coincidenta si sa nu aibe vreo legatura cu jocul) mi se blocheaza in timpul jocului si nu mai am imagine , in sensul ca monitorul ramane albastru inchis , nu apare nicio eroare nimic si de multe ori mai aud daca vb cineva si orice as face nu isi revine fara un restart.

Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #2 » de Psychopath » 11 Iun 2013 15:41

Temperatura placii video ai verificat-o?
Imagine
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #3 » de Eseth » 11 Iun 2013 15:42

Banksy (Re: Post 1), Poate sa fie de la placa video ca se incinge sau nu-i ajunge tensiune in caz ca nu-i integrata. Am avut si eu la fel pe desktop cand faceam experiente cu OC la placa video.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #4 » de Banksy » 11 Iun 2013 17:07

Am 2 placi video , cum verific temperatura la placa video ?

[ Post made via iPhone ]
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #5 » de DeeJay » 11 Iun 2013 17:12

eu zic ca ai probleme cu sursa..
pentru verificare temp foloseste GPUZ
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #6 » de Banksy » 11 Iun 2013 17:48

Ok merci de raspunsuri , o sa verific temp placii video dar sursa nu stiu cum mi as putea da seama daca e de vina

[ Post made via iPhone ]
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #7 » de Alejandro » 11 Iun 2013 18:44

Si cel mai probabil, ca de altfel si cel mai intalnit (imi vin in service din ce in ce mai multe laptop-uri cu problema asta), problema la chipset-ul grafic, cauzata 85% de temperaturi ridicate (din lipsa de intretinere periodica) si 15% defect de fabricatie, si se rezolva in 70% din cazuri cu un reball si 30% din cazuri cu un alt chipset (sau nu se rezolva :))). Dupa cum au spus si ceilalti verifica temperaturile (poti folosi un soft gratuit si simplu "HWInfo32" sau sistemul tau), poti chiar sa rulezi si un benchmark grafic sau sa joci si alte jocuri care ar avea niste cerinte mai elevate si sa vezi daca patesti la fel.
Nothing is true, everything is permited!
Imagine Imagine
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #8 » de Banksy » 11 Iun 2013 22:34

Temperatura la GPU e cam mare , e la 80 - 90 in medie cand ma joc si in rest ramane la 68
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #9 » de Psychopath » 11 Iun 2013 22:39

E destul de mare , ar trebui sa mergi undeva la un service sa il curete de praf , sau daca te pricepi tu cat de cat ,nu e mare lucru sa il desfaci.
Imagine
Avatar utilizator

Re: Problema Pc

Mesaj #10 » de Banksy » 11 Iun 2013 23:57

Da ar cam trebui sa l curat ca nu am mai facut asta din septembrie:))

[ Post made via iPhone ]

Avatar utilizator


Următorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 18 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks