rog ajutor configuratie pc

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

rog ajutor configuratie pc

Mesaj #1 » de perez » 25 Mar 2013 23:07

Buna ziua. Am si eu o problema la care sper sa gasesc 1 raspuns. Doresc sa imi achizitionez 1 procesor dar as vrea sa stiu mai intai. cum aflu daca acel procesor va rezista pe placa mea de baza. si daca se potriveste. sa nu dau banii de pomana. unde ar trebui sa ma interesez pentru aceste 2 lucruri. daca cineva ma poate ajuta rog sa posteze in topic. mersi
Va pupa John Perez !

Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #2 » de BlackGamer (!user banat!) » 25 Mar 2013 23:25

In primul rand trebuie sa ne spui ce placa de baza ai.
Daca ai o placa de baza mai veche, nu se merita sa faci o investitie.
TRZ it`s back !
In GIF-ul de mai jos, eu sunt cel din stanga, ala mai scelerat icon_bounce
Imagine
Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #3 » de perez » 26 Mar 2013 12:36

asta incerc sa aflu... mam uitat pe placa am intors'o nu scrie nimic despre model.. daca e alta posibilitate sa aflu ce placa de baza am..[ daca ar fi de ajutor sa ne dam seama.. procesorul meu este Amd sempron[tm] procesor LE - 1150 2.01GHZ . ramii sunt ddr2 iar placa video nush exact...posibil tot ddr2 :-??]
Va pupa John Perez !
Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #4 » de DeeJay » 26 Mar 2013 13:03

perez (Re: Post 3), pff.. la configuratia asta amd nu ai ce sa faci.. cel mai bine e sa treci pe o placa de baza si un procesor intel core2duo macar iar placa de baza sa aibe suport pt ddr2
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #5 » de CyberNetiK » 13 Apr 2013 09:49

Tu vorbesti aici despe procesor,nu?In primul rand te uiti la socket,vezi ce socket are placa ta de baza utilizand programul CPU-Z!O data ce ai aflat socketul,poti cumpara un procesor nou!Poti utiliza CPU-Z ca sa afli placa de baza!Si procesoare ti-as recomanda sa iei un intel core i3/i5/i7!Sau daca ai un buget limitat iti pot recomanda seria G de la Intel!Eu am un procesor Intel Celeron G530 Dual-Core~!Sper ca te-am ajutat!

Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #6 » de Eseth » 13 Apr 2013 17:10

CyberNetiK (Re: Post 5), Scoketu e AM2, dar nu cred ca mai conteaza, pe socketu asta nu are rost sa iei alt procesor.. maxim un Athlon 64 din seria 4000+

In locul tau as lua alta placa de baza.. ceva sub Intel. Daca nu poti lua ceva la moment, in viitorul apropiat va aparea LGA1150 pe care vor aparea urmatoarele 2 generatii de procesoare Intel (Hasswell si Broadwell).
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #7 » de CyberNetiK » 14 Apr 2013 18:10

Eseth (Re: Post 6), Adevarat...sincer...nu prea ar merita sa investesti in el!Mai bine strangeti banii pana ajungi pe la 1500 ron,sa iti cumperi un pc nou!Eu zic ca nu merita sa investesti bani in calculatorul acela care e cam batran! ;)
Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #8 » de Eseth » 14 Apr 2013 18:21

CyberNetiK (Re: Post 7), De 1500 iti iei un PC pe i3 ivy bridge si un GeForce GT640 sau mai adaugi putin si iti iei GTX650 de la ASUS sau Gigabyte pe care ar merge majoritatea jocurilor noi la setari medii spre maximale la fps decent.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: rog ajutor configuratie pc

Mesaj #9 » de CyberNetiK » 19 Apr 2013 19:30

Eseth (Re: Post 8), da,de asta as recomanda eu sa lase investitul in acel calculator!dupa ce il cumperi pe cel nou,pe asta poti sa il bagi la pensie,saracu'!faci cum vrei tu perez!
Avatar utilizator





GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 18 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks