Pareri Computere

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

Pareri Computere

Mesaj #1 » de Stefan » 25 Dec 2012 21:24

Salutare Padurarii, am o intrebare legata de Laptop si un calculator normal.
Eu vroiam sa cumpar o placa video pe calcuriciu meu dar cineva mi-a zis sa imi cumpar laptop, dar intrebarea mea e:
Ce e mai avantajos un laptop sau un pc normal, adica daca imi cumpar o placa eu pot modifica orice component din pc-ul meu dar cineva mi-a zis ca pe laptop nu merge sa schimbi placa video sau orice, dar in unele poti.
Este adevarat? Pentru ca ma bate gandu sa imi iau un laptop dar stiti cum e, iti cumperi un laptop, totul merge bine apoi ies alte jocuri si incepe lagu. Ce pareri aveti

Craciun Fericit la toata padurea !! :ymparty:

Cheers ! :D
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus

Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #2 » de DeeJay » 25 Dec 2012 21:25

Stefan (referitor la Postul 1), iti iei laptop doar daca iti trebuie mobilitate, altfel mai bine iti upgradezi pcul.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #3 » de Stefan » 25 Dec 2012 21:26

Dar pe laptop poti sa ii schimbi componentele ?
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus
Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #4 » de DeeJay » 25 Dec 2012 21:26

Stefan (referitor la Postul 3), mai greu si sunt mult mai scumpe.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #5 » de Stefan » 25 Dec 2012 21:35

DJ, ce parere ai, la un calculator vechi de 5-6 ani ce crezi ca e, AGP sau PCI Exprees ?, Iar daca cumva ii cumpar un procesor de ex: i3 sau i5 ar functiona, adica slotu de pe placa de basa lar suporta ? Eu nu prea ma pricep asa de bine in domeniul componentelor, chestia este ca eu cand am cumparat calcuriciu asta lau facut aia, ia schimbat ceva prin el, pusese unele dintre cele mai bune componente pe vremea aia (adica acum 5-6 ani).
Eu deaea intreb atat pentru ca e cam vechi adica de 5-6 ani sau schimbat chestile si nu stiu daca se potrivesc
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus

Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #6 » de DeeJay » 25 Dec 2012 21:40

Stefan (referitor la Postul 5), daca e mai vechi de 5 ani...altu nou ;)
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #7 » de BlackGamer (!user banat!) » 26 Dec 2012 22:30

Daca PC-ul este mai vechi de 5-6 ani, te sfatuiesc ca si DeeJay sa-ti iei altul.
Placa ta de baza este de o tehnologie veche si nu o sa-ti suporte componente (procesor, placa video, ram etc.) de noua generatie.
Pentru un css gamer, nu este nimic mai bun decat un Desktop, in nici un caz Laptop.
Laptopul este pentru bussines, uitat la filme, ascultat muzica, mobilitate si sa stea pitzipoancele in pat pe facebook :)) + ca se si incince daca vrei sa joci un joc mai pretentios sau chiar css.

Concluzie, clar PC nou, un sistem i3-i5 te duce undeva la 2000 Lei.
Consulta site-urile de specialitate si te asteptam sa ne spui ce ai decis.
TRZ it`s back !
In GIF-ul de mai jos, eu sunt cel din stanga, ala mai scelerat icon_bounce
Imagine
Avatar utilizator

Re: Pareri Computere

Mesaj #8 » de captainprice » 27 Feb 2013 23:59

Daca ai un buget de peste 2000 lei poti trece pe un notebook cu o configuratie decenta (asta daca ai nevoie si de mobilitate). Daca nu, desktop-ul e sfant, nu iti va creea nervi precum un notebook. (aici vorbesc de tehnologii precum Nvidia Optimus, care au tendinta sa faca figuri uneori, mai ales cu jocuri noi).
Avatar utilizator





GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 18 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks