Mouse nou

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

Re: Mouse nou

Mesaj #11 » de Adrian » 06 Dec 2012 10:30

Referitor la ce a zis cineva de Razer ... aceeasi parere am avut o si eu. Acum folosesc un Taipan care se misca excelent. Super senzor (senzori), software care functioneaza corect, cel putin in cazul meu, mouse foarte comod si foarte foarte usor. Si 8200 DPI "cred" ca sunt destul de multi pt oricine. Daca nu te deranjeaza faptul ca e ambidextru iti sugerez macar sa arunci un ochi pe site-uri. La fel iti pot spune si despre Zowie EC1/EC2 Evo PRO (optici). Daca in schimb vrei ceva optimizat pt mana dreapta ... ieftin si foarte bun ar fi si CoolerMaster Storm Spawn. Toti "soarecii" astia au un LOD foarte mic, ceea ce in cazul meu conteaza foarte mult.
Produsele Logitech sunt foarte bune, dar tu ai cerut ceva usor ... ori G-urile lor nu sunt chiar usoare.
Iti las mai jos unele speificatii de la Razer Taipan

4G Dual Sensor System 8200 DPI (laser pt tracking, optic pt LOD control)
Ambidextru
9butoane programabile Hyper response
Ultrapolling 1000Hz/ timp de raspuns 1ms
acceleratie 50G/pana la 200 inch/s tracking
dimensiuni 124*63*36
greutate ... pe site la ei zic ceva de 132 grame, defap e undeva la 90 grame nu mai retin exact
Failure is a choice ...

Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #12 » de Banksy » 06 Dec 2012 23:30

sliCk scrie:Referitor la ce a zis cineva de Razer ... aceeasi parere am avut o si eu. Acum folosesc un Taipan care se misca excelent. Super senzor (senzori), software care functioneaza corect, cel putin in cazul meu, mouse foarte comod si foarte foarte usor. Si 8200 DPI "cred" ca sunt destul de multi pt oricine. Daca nu te deranjeaza faptul ca e ambidextru iti sugerez macar sa arunci un ochi pe site-uri. La fel iti pot spune si despre Zowie EC1/EC2 Evo PRO (optici). Daca in schimb vrei ceva optimizat pt mana dreapta ... ieftin si foarte bun ar fi si CoolerMaster Storm Spawn. Toti "soarecii" astia au un LOD foarte mic, ceea ce in cazul meu conteaza foarte mult.
Produsele Logitech sunt foarte bune, dar tu ai cerut ceva usor ... ori G-urile lor nu sunt chiar usoare.
Iti las mai jos unele speificatii de la Razer Taipan

4G Dual Sensor System 8200 DPI (laser pt tracking, optic pt LOD control)
Ambidextru
9butoane programabile Hyper response
Ultrapolling 1000Hz/ timp de raspuns 1ms
acceleratie 50G/pana la 200 inch/s tracking
dimensiuni 124*63*36
greutate ... pe site la ei zic ceva de 132 grame, defap e undeva la 90 grame nu mai retin exact


Ok mersi o sa arunc un ochi si pe asta :D
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #13 » de Ghinion » 07 Dec 2012 00:28

Bansky singuru mouse care iti pot recomanda si stiu ca nu este bun este incredibil de bun e Logitech Mx518 gaming grade, 1800 dpi sensor optic mouse cu care multi gameri din competitiile internationale joaca si de care am si eu :D. Si aluneca bine ;), si pe care cu setari din windows poti sa il pui sa mearga la 500/1000 hz 2/1 milisecunde raspuns.

\ post actualizat: 06.12.2012 | 11:31 pm (zonă timp forum=GMT+2) /


am uitat sa adaug merge perfect cu un pad de la SteelSeries qck+.
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #14 » de Banksy » 07 Dec 2012 00:49

Ghinion scrie:Bansky singuru mouse care iti pot recomanda si stiu ca nu este bun este incredibil de bun e Logitech Mx518 gaming grade, 1800 dpi sensor optic mouse cu care multi gameri din competitiile internationale joaca si de care am si eu :D. Si aluneca bine ;), si pe care cu setari din windows poti sa il pui sa mearga la 500/1000 hz 2/1 milisecunde raspuns.

\ post actualizat: 06.12.2012 | 11:31 pm (zonă timp forum=GMT+2) /


am uitat sa adaug merge perfect cu un pad de la SteelSeries qck+.


Am exact padul ala :)) mersi mult o sa ma uit si la asta:D
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #15 » de Banksy » 09 Dec 2012 18:44

Tocmai a fost ziua mea si pentru ca nu am avut timp sa imi iau un mouse colegii mei mi-au cumparat un mouse pentru ca stiau ca mouseul vechi e stricat si a fost un gest frumos din partea lor dar pentru ca nu se pricep mi-au luat un r.a.t 5 pe care nu il recomand deloc. Are 5600 dpi 1000 Hz polling rate , 50 G acceleration , tracking de 6 m/s ,mai multe butoane programabile poti sa iti modifici dpi in 4 trepte de pe mouse oricand si are un buton de precision aim la degetul mare pe care daca il apesi scade sensitivitiyul si teoretic ai avea o tinta mai buna cand ai deja tinta pe cineva . Cu toate ca pare un mouse bun nu este , cel putin eu nu l-as recomanda nimanui . Desi e un mouse la care poti sa ii modifici forma si greutatea , oricat am incercat sa il fac sa imi stea bine in mana nu am reusit , de greutati nu am avut nevoie deoarece mi se pare prea greu si fara ele . Un alt aspect foarte important ar fi faptul ca multe se strica foarte repede si anume se strica senzorul deci nici calitativ nu este bun . Ma gandesc sa il schimb daca nu se supara colegii cu un Logitech G9x la aceeasi bani care imi place mult mai mult .

Multumesc inca o data pentru sugestii :D

Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #16 » de Eseth » 09 Dec 2012 19:46

Banksy (referitor la Postul 15), Intr-adevar, sensorul, cel putin dupa parametri, e putin mai bun ca la G9x de la Logitech, dar am tinut in mana un Cyborg R.A.T. 7 Contagion si nu mi-a placut dupa cum se simtea mana pe el. Dupa forma din majoriteatea mouse-urilor care erau pe atunci, G9 mi-a placut cel mai mult, iar acum ca a exista o versiune mult mai avansata am hotarat sa-mi iau G9x.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #17 » de DeeJay » 09 Dec 2012 19:47

Eseth (referitor la Postul 16), tie ti-a luat naibii juma de an aproape sa iti iei mouse..duamne..
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #18 » de Eseth » 09 Dec 2012 19:49

DeeJay (referitor la Postul 17), Adica? G9 il am de aproape al 5-lea an. S-a stricat acum 2-3 luni dupa ce l-am scapat de la inaltime mare (din acele 2 gripuri a ramas intreg doar precision grip) si acum imi iau G9x.
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #19 » de DeeJay » 09 Dec 2012 19:53

Eseth (referitor la Postul 18), da te vaiti de alea 2-3 luni ca ai mouse stricat..pai naibii daca mi se strica mouse ma duceam a doua zi sa imi iau nu stateam 2-3 luni sa ma vait ca nu am mouse..pff
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Mouse nou

Mesaj #20 » de Eseth » 09 Dec 2012 20:25

DeeJay (referitor la Postul 19), Nu toti au atatia bani ca tine sa fie in stare sa cumpere un mouse nou a 2-a zi. :|
Nusquam est verus. Sulum res est licitus.

Avatar utilizator


AnteriorUrmătorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 18 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks