Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

Urmăritori: costi07, HuNTeR, assassin, kata8886

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #141 » de costi07 » 11 Dec 2014 10:14

Să ți se ardă sursa dacă nu-mi dai și mie una.. aqxb azxb aqxb

Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #142 » de Adrian » 11 Dec 2014 17:56

Nu mai aruncati ma cu blesteme pe om ... nu de alta, dar dupa aia isi face PC de 4000 de euro platind 1000, la cat bulan are:))
In plus, o cam dam in offtopic :)
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #143 » de DeeJay » 13 Dec 2014 15:10

costi07 (Re: Post 141), poate sa se arda orice, nu e problema ori se schimba in garantie ori se ia alta :))

mi-am comandat niste rami noi ca astia vechi nu se inteleg cu mb/cpu si nu pot sa ii setez sa mearga stabil la 1866Mhz.. as putea sa mai cercetez sa vad daca reusesc sa ii fac, dar i7 3770 e conceput sa lucreze cu rami la 1.5v si cei care ii am acum sunt la 1.65v (pt 1600 si 1866Mhz). revin cu update pe luni seara :))
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #144 » de Adrian » 13 Dec 2014 16:14

ce ai incercat pana acum sa faci?
Desi banuiesc ca ai facut deja asta, Activeaza XMP, mareste voltii la 1.65, pt ca daca sunt facuti sa mearga asa nu au ce sa pateasca, si eventual mareste putin latentele ... Asta daca iti permite biosul placii de baza. Oricum nu o sa vezi nici o diferenta vizibila nici daca reusesti .. dar nah ... stiu cum e :)
Poti lasa un link exact la kitul de RAM?
Ultima oară modificat de Adrian pe 13 Dec 2014 16:24, modificat 1 dată în total.
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #145 » de DeeJay » 13 Dec 2014 16:17

sliCk (Re: Post 144), am facut deja asta, are profil xmp cu 1855mhz si 1.65v dar nu merge corect face freeze random..si am impresia ca nu ii da decat 1.5v la ram placa de baza.. pt ca asa zice in hwinfo..
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #146 » de Adrian » 13 Dec 2014 16:33

versiunea de bios e la zi? Daca da, dupa mine, ori ai un set de memorii nu prea bine construit, ori biosul nu reuseste sa il seteze corect (volts/speed/timing), deci e placa de baza. Am gasut unii care au rezolvat problema schimband sursa ... dar tu nu ai o pocnitoare ... deci nu cred ca e cazul.

LE: vad ca ai 4 x 4 GB ... iti cam duci controlerul ramilor inspre limita .. deci poate fi totusi si o problema de stabilitate la curent. VRM placa de baza sau sursa ... folosesti conectorul de 8 pini pt alimentare procesor sau doar de 4?

\ post actualizat: 13.12.2014 | 3:46 pm (zonă timp forum=GMT+2) /


Ontopic: daca imi iese bine, saptamana care vine reusesc sa fac o mica afacere, destul demare pt mine. Imagine
am oarecare probleme cu pc ul acum si nu inteleg de ce. cel mai probabil e windowsul, dar oricum am vrut sa fac upgrade la mobo. killer network, creative sound card, OCs like a beast
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #147 » de DeeJay » 13 Dec 2014 17:26

sliCk (Re: Post 146), o sa vad dupa ce vin memoriile noi. din spusele intel ei nu recomanda sa ai memorii la 1.65 pe procesor al carui controller de rami stie doar de 1.5v, apar probleme de instabilitate si chiar poate duce la defectarea controllerului ram. (nu afecteaza cu nimic ca ai toate cele 4 bancuri de rami pline)
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #148 » de Adrian » 13 Dec 2014 23:04

Stiu ca nu afecteaza, si eu tot 4 bancuri am de 4 GB, 1866 cl9 cred ..., e vb ca te apropii de traficul de date maxim suportat de controller. bine, maximul este de 32 , dar si 16 e mult, si asta o spun altii mai intelepti, nu eu. Ce pot sa iti zic e ca daca ai 4 sloturi ocupate, e mai greu pt placa de baza/chipset sau in cazul tau procesor, sa tina un OC stabil. XMP e tot un OC adus memoriilor, din moment ce procesorul tau nu stie de 1866 standard ... nici al meu de altfel ... doar ca eu am memoriile la 1.5v :D
Cu cele noi sigur o sa mearga ...
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #149 » de DeeJay » 13 Dec 2014 23:12

sliCk (Re: Post 148), ori ca pui 2mem de 8gb ori ca pui 4 de 4gb tot aia e pentru controller, pt ca le imperecheaza pe fiecare canal, iti dai seama daca era asa cum zici tu se plangeau o gramada, eu nu am auzit de asa ceva. singura chestie e ca poti sa ai sansa unui contact imperfect tinand cont ca ai 4 bucati practic ai dublu sansa sa ai aceasta problema. daca placa de baza nu stie sa lucreze corect cu 4 rami/din 4 sloturi atunci e o problema cu placa.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #150 » de Adrian » 14 Dec 2014 09:56

Ia scrie in google modelul plăcii tale de baza plus rami 4x4 GB problems, si vezi cam cate persoane se plâng. Cam toti cu rami la 1.65 v. De acolo iti citesc eu .. anyway, găsisem ca ai putea incerca pe rand placutele de ram setate la 1866, macar asa elimini eventuale probleme la vreuna din ele ...

[ Post made via Android ]
Failure is a choice ...

Avatar utilizator


AnteriorUrmătorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 23 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks