Android downgrade si factory reset

Software - Discutii / Probleme
(Atentie - fara linkuri catre diverse softuri Crack/Warez! - Primiti BAN instant!)

Moderator: DeeJay

Android downgrade si factory reset

Mesaj #1 » de Stefan » 18 Mai 2015 02:35

Salut, am si eu o mica problema.. ca sa o pot numi asa. pls help!

Ieri am zis sa fac si eu un update la telefon, citisem acolo ce e nou si na.. am zis sa fac update poate e ceva interesant.. sincer prima data nu m-am gandit deloc ca imi va face update la versiune de la KitKat 4.4.2 la Lollipop 4.4.4. Dupa ce am facut update-ul am inceput sa butonez prin telefon si mi-am dat seama ca a facut update de versiune dar am zis sa vad ca poate nu e asa de rau. Dupa ce am butonat am gasit cateva chesti care nu imi plac.. gen:
-Camera se misca mai greu ca inainte
-Bateria se descarca mult mai repede
-Iconitele sunt imense (poate ca e o prostie sau careva zice ca exista apps pe play store pt. asta dar mie nu imi place cu apps d-astea de schimbari si etc.)
Astea sunt in mare chestile care ma deranjeaza. Am cautat pe net comentari... video-uri pe YT etc. si am gasit solutii gen sa fac downgrade apoi factory reset... Eu pana acum n-am facut factory reset si nici macar downgrade.. de factory reset stiu ca se sterge tot si asa mai departe dar daca fac asta ma va da inapoi la 4.4.2 KitKat?
A 2a solutie e, daca fac downgrade.. stie careva care ar putea sa fie riscurile? si ofc daca va functiona. Am gasit un tip pe YT printre multi altii care explica faza cu downgrade si parea sa fie okay.. atasez link la vid. btw, nu fac reclama sau ceva, l-am atasat ca poate e cineva curios sa vada cum se rezolva. Repet, eu nu stiu daca e sigur, de moment nu am incercat dar poate a incercat careva dintre voi.

Daca stie careva de toate astea cu telefoane si etc. mi-ar fi de mare ajutor daca ar putea sa imi zica si mie o parere sau ceva, chiar nu imi place cacat asta de 4.4.4 + imi face telefonu mai greoi.. laggy.. whatever.
Am un Sony Xperia Z2

Multumesc. :)
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus

Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #2 » de Lone wolf » 18 Mai 2015 09:52

Stefan (Re: Post 1), Pai Xperia Z2 nu si-a facut update la 4.4.4 din toamna, dar acum in aprilie deja a primit 5.0.2 :-\ eu tot am un Z2 si deja are 5.0.2
Imagine
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #3 » de Stefan » 18 Mai 2015 14:30

Lone wolf (Re: Post 2), Nu stiu cand a aparut 4.4.4 dar eu aveam 4.4.2 si megrea chiar bine. Acuma am 4.4.4. si merge cum am specificat mai sus.
Ce vrea eu sa stiu e daca fac factory reset imi da inapoi 4.4.2 asa cum era cand l-am cumparat sau imi va da 4.4.4 sau cine stie ce imi va da :)) si daca fac downgrade, sunt ceva riscuri sau...?

P.S. Cum iti merge pe 5.0.2?
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #4 » de Lone wolf » 18 Mai 2015 14:34

Stefan scrie:P.S. Cum iti merge pe 5.0.2?
merge totul destul de bine si rapid, bateria tine binisor, dar...sunetul cand ascult muzica, privesc video e mai slab decat cum era la 4.4.4
Imagine
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #5 » de DeeJay » 18 Mai 2015 14:35

Stefan (Re: Post 3), factory restore iti face telefonul tot cu ultimul os instalat, practic o sa ai 4.4.4 instalat de la 0. Iti recomand sa pui 5.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #6 » de Stefan » 18 Mai 2015 14:46

DeeJay (Re: Post 5), Pai da.. dar chiar asta era faza, eu am niste prieteni care deja au 5 si am vazut cum li se misca.. e ciudat.. adica mie pe 4.4.2 mi se misca de 10 ori mai bine. daca e sa pun 5 mi-e sa nu fie si mai rau decat 4.4.4 asta care il am acuma :)) presupun ca acuma depinde cum e si optimizarea pe fiiecare.
Deci ii pun 5 sau... :-\
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #7 » de DeeJay » 18 Mai 2015 14:48

Stefan (Re: Post 6), eu zic sa pui 5. Ca sa te intorci la 4.4.2 cred ca trebuie sa rootezi telefonul si pierzi garantia.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #8 » de Stefan » 18 Mai 2015 15:07

DeeJay (Re: Post 7), Eu am cumparat telefonul in noiembrie anul trecut si am 2 ani de garantie... deci nu cred ca mi-ar placea sa imi pierd garantia acuma.. daca mai aveam cateva luni sau cine stie ce atunci da dar asa nu prea cred :))

Pai ok.. atunci ii fac update pana ajunge la 5.. sper sa fie ok dupa sau cat de cat xD
Btw. cum merge 5? eu auzisem ca avea multe probleme sau bug-uri cand aparuse.. presupun ca s-au facut ceva update, nu?
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #9 » de DeeJay » 18 Mai 2015 15:22

Stefan (Re: Post 8), daca nu esti multumit de functionarea telefonului, il duci la service, faci sesizare cu ce probleme are si ceri inlocuire cu alt aparat sau banii inapoi si iti iei alt telefon.
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Android downgrade si factory reset

Mesaj #10 » de Stefan » 18 Mai 2015 15:35

DeeJay (Re: Post 9), Hardware merge bine, software e mai busit acuma dar voi face asa cum ai zis tu, ii pun 5 si sa vad cum e.

Un prieten are LG G3 si dupa cum vad eu nu prea e ok optimizat sau whatever.. cine stie ce o fi avand el ca ii se misca destul de sacadat.
"He who strikes terror in others is himself continually in fear."-Claudius Claudianus

Avatar utilizator





GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani si 17 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks