Pentru cei cu probleme la FPS-uri

Software - Discutii / Probleme
(Atentie - fara linkuri catre diverse softuri Crack/Warez! - Primiti BAN instant!)

Moderator: DeeJay

Pentru cei cu probleme la FPS-uri

Mesaj #1 » de Devil » 04 Iun 2014 03:30

Poate stiti sau nu,dar eu oricum am sa fac un mic ghid ca poate reusesc sa ajut pe cineva.

Pentru inceput, sa nu ajungem la aberatii, iti trebuie un calculator bun. Nu poti scoate dintr-un Pentium 4 si o placa video de 256 1000 de pfs-uri doar schimband niste setari. In acest post ma adresez celor ce intampina dificultati in setarea corespunzatoare a jocului sau a placii video si detin un sistem relativ decent.

Configuratia mea este cum urmeaza
Procesor Intel i5-2400 Quad-Core 3000Mhz
Memorie 6Gb RAM 1333 Mhz (Da, aveam 8 dar s-a ars un modul, lol)
Placa video Nvida GTX 660 2GB

Primul lucru in lupta cu fps-urile trebuie sa treceti printr-un check list ;;)
1. Este jocul si steam-ul corect instalat ?
2. Nu sunt virusi sau alte programe care sa foloseasca resursele sau sa perturbe jocul in vre-un fel ? (Aici intra si unii antivirusi)
3. Aveti ultimele drivere video ?

Dupa ce ati trecut prin ele si inca nu ati rezolvat problema urmeaza setarile (folosite de mine) si rezultatele.

Da, 624 FPS la 1920x1080. Tin sa precizez ca nu folosesc cfg pentru grafica. Pentru cei fara spirit de observatie, dati un ochi in bara de jos dreapta ce putine programe imi ruleaza pe fundal.
Setarile de "Ambient Occlusion" si "Antialiasing - FXAA" va influenteaza foarte mult fps-urile si din cate am observat eu, pot fi schimbate doar din panoul placii video. Este mai bine sa fie pe setarea "Off".

Sper ca stiti cum sa ajungeti la setarile placii video... :| Multa bafta si astept sa-mi spuneti daca v-a ajutat sau nu cu ceva micul meu ghid :-B
Fişiere ataşate
Poza4.jpg
Rezultat
Poza4.jpg (418.89 KiB) Vizualizat de 59 ori
Poza3.jpg
Setari joc
Poza3.jpg (418.88 KiB) Vizualizat de 59 ori
Poza2.jpg
Setari place video, partea 2
Poza2.jpg (271.2 KiB) Vizualizat de 60 ori
Poza1.jpg
Setari placa video, partea 1
Poza1.jpg (270.13 KiB) Vizualizat de 61 ori
Failure is always an option !

Avatar utilizator




GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani si 17 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks