Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Hardware - Discutii / Probleme
Incercam sa te ajutam cu sfaturi de la profesionisti in IT!

Moderator: DeeJay

Urmăritori: costi07, HuNTeR, assassin, kata8886

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #171 » de Lone wolf » 27 Dec 2014 20:56

HP Pavilion dv6
Microprocessor 2.4 GHz Intel Core i5-2430M
Microprocessor Cache 3 MB L3 cache
Memory RAM 8 GB DDR3
Memory Max Upgradeable to 8 GB DDR3
Video Graphics AMD Radeon HD 6490M (1 GB DDR5 dedicated
Video Memory up to 4.97 GB total)
Display 39,6 cm (15,6") High-Definition LED BrightView Display (1366 x 768)
Hard Drive 500 GB SATA (5400 rpm)
Multimedia Drive SuperMulti DVD±R/RW with Double Layer Support
Network Card Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN
Wireless Connectivity 802.11 b/g/n
Sound Altec Lansing speakers Dolby Home Theater
Keyboard Full size keyboard with integrated numeric keypad
Pointing Device TouchPad supporting Multi-Touch gestures with On/Off button
PC Card Slots Multi-Format Digital Media Card Reader for Secure Digital cards, Multimedia cards
External Ports 1 VGA
2 headphone-out
1 microphone-in
4 USB 2.0
1 RJ45
Power 90W AC Power Adapter
Battery 6-cell Lithium-Ion (Li-Ion)
Webcam HP TrueVision HD Webcam with Integrated Digital Microphone (low-light)
Mouse Aula Ghost Shark
Windows 8.1 Professional x64
P.S. Mie pentru Cs-s imi ajunge :D
Imagine

Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #172 » de Adrian » 07 Ian 2015 22:17

1st update pe anul asta
mobo: MSI Z97 XPOWER AC
proc: Intel i7 4790K
cooler: modded NH-D14 (3x 14 CM vents)

Imagine
Imagine
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #173 » de costi07 » 07 Ian 2015 23:25

Îmi place sistemul de prindere al ventilatoarelor. Unde le conectezi pe toate?
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #174 » de Adrian » 08 Ian 2015 03:10

Pai, placa asta de baza vine cu foarte multe fan headere, si cam toate cu pwm. Primul e conectat la controler.fiind singurul cu alimentare in 3 pini, iar celelelate 2 in cpu fan 1 si 2 pe placa de baza, aceasta fiind venturi cu pwm. Insa ce vezi tu acolo e doar temporar... Urmeaza sa fac modificari :)

[ Post made via Android ]
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #175 » de costi07 » 08 Ian 2015 03:30

Merge un splitter. Deși placa de bază are mai multe headere, ventilatoarele nu vor avea aceiași turație. Nu cred că va afecta prea mult performanțele coolerului, eventual dacă faci oc la proc să penalizeze în load. Cel mai mult se va simți la zgomot..

Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #176 » de Adrian » 08 Ian 2015 07:35

venturile conectate la placa de baza sunt identice, deci au aceeasi turatie, si sunt ambele controlate de ea, in fct de temperatura aceluiasi procesor la urma urmei :) Splitter ... doar daca nu ai destule headere ... dar din moment ce placa asta vine cu foarte multe, din care 2 dedicate venturilor de pe coolerul procesorului ... why not? :)
problema mea nu e aia, ci una strict estetica ... daca te uiti atent cum sunt legate venturile din spate o sa intelegi. Desi e o solutie destul de "solida", nu imi place cum arata. ma rog, mai am inca de facut modificari in pc, de aia nici nu mi-am batut asa tare capul ..
acum ma intereseaza sa pot sa ma intorc la CS:S si ce mai fac eu in general
urmeaza un Creative Sound Blaster ZXR, imediat ce am banii, si tb sa mi se intoarca, la un momendat, a doua placa video ...
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #177 » de costi07 » 08 Ian 2015 07:56

Păi tu ai 3 venturi.. al 3-lea unde-l conectezi? Că nu o să fie sinconizat cu celelalte două..
Plănuiești ceva OC la proc?
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #178 » de DeeJay » 08 Ian 2015 08:40

slick te-ai complicat aiurea cu cooleru ala.. mai bine luai o racire cu apa daca vrei sa faci oc tzapan. nush cat de mult se merita asa investitie intrun cooler.. parerea mea e ca sa dai mai mult de 150ron pe un cooler e aberant.. mai bine iei un gpu mai puternic sau sursa mai tare.. oricum la 3 4 ani schimbi cpu si cooler si mb..

[ Post made via Android ]
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #179 » de Adrian » 09 Ian 2015 08:55

:)))
Colerul e un NH-D14 la baza, din care am pastrat ventul de 14 si am adaugat alte 2, care intr-adevar sunt mai rapide, cele conectate la placa de baza. Nu m-au costat aproape nimic si sunt noi :P
Cel de-al treilea as putea sa il conectez intr-un alt heder, dar prefer, cum nu e cu pwm, sa il tin legat la un controler NZXT Sentry LX, asa il sincronizez bine.
Solutia asta de racire costa 70 de euro. Una pe apa e de la 100 in sus, una buna. Deci mai mult. In plus, cele pe apa sunt zgomotoase ca naiba, iar ca sa le tin la turatie mica nu are rost pentru ca nu fac fata la un OC mai mare. Acum am facut un OC de 4.6 Ghz, si cu putin zgomot imi tin temperaturile in limite decente ... Evident mai am de lucrat la el, trebuie sa strang voltajele si sa mai vad ce pot face. Nu ma intereseaza mai mult de 4.6-4.7 Ghz ... Iar daca te uiti la niste review-uri la procesorul asta, mai nimeni nu reuseste sa il duca peste 4.8 cu racire pe apa si temperaturi decente ... deci de ce as schimba un cooler care il aveam si e super bun si silent pe o racire pe apa? :)) si costa si mai putin ... pentru 100 Mhz in plus? glumesti nu? :P

LE:
Sursa e un Corsair AX1200, iar ca GPU e 2 x Gygabite GTX 570 SOC ... nu am de ce sa schimb nimic aici ... cum ziceam, o sa imi iau o placa de sunet pt ca asta de la realtek nu prea imi place ...

legat de turatii egale, in prumul rand e mai important ca ventilatoarele din spate sa fie mai rapide, in cazul meu in care nu sunt identice. O data ce temperatura atinge 50 C, toate merg la 1200 ...
Ultima oară modificat de Adrian pe 09 Ian 2015 09:00, modificat 1 dată în total.
Failure is a choice ...
Avatar utilizator

Re: Computerul meu - sa ne expunem masinariile de lupta!

Mesaj #180 » de DeeJay » 09 Ian 2015 08:59

pai zi ca aveai cooleru ala ca altfel sa dai pe el 70 de euro e aberant.

[ Post made via Android ]
I spin this!
My PC: I7 3770, 16G Ram, GTX 980, SSD 180GB

Avatar utilizator


AnteriorUrmătorul



GameForest

Cea mai tare Comunitate online dedicata jocurilor!
GameForest este un loc perfect pentru toti cei care se bucura de jocuri pe internet!
Va invitam pe serverele noastre de Counter-Strike Source, Counter-Strike Global Offensive si Team Fortress 2!

Aceasta comunitate exista din 16 Mar 2011 19:37 si este online de 13 Ani, 1 Luna si 12 Zile
GameForest, WebForest are registered trademarks of IDeSys NetWorks S.R.L., Valve, the Valve logo, Half-Life, the Half-Life logo, the Lambda logo, Steam, the Steam logo, Team Fortress, the Team Fortress logo, Opposing Force, Day of Defeat, the Day of Defeat logo, Counter-Strike, the Counter-Strike logo, Source, the Source logo, and Counter-Strike: Condition Zero are trademarks and/or registered trademarks of Valve Corporation. All other trademarks are property of their respective owners. © GameForest   Powered by IDeSys NetWorks